Kard. Parolin: ONZ musi powrócić do pierwotnych zasad, aby pomóc wyjść światu z kryzysów

Kard. Parolin: ONZ musi powrócić do pierwotnych zasad, aby pomóc wyjść światu z kryzysów
Fot. Vatican News - English / YouTube.com
3 tygodnie temu
vaticannews.va / Łukasz Sośniak SJ / tk

Kardynał Pietro Parolin przemówił podczas 76. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. - Organizacja potrzebuje rewitalizacji, a państwa członkowskie muszą się zastanowić, czy struktura stworzona zaraz po II wojnie światowej nadal odpowiada współczesnym czasom - mówił hierarcha.

Jak podkreśla Łukasz Sośniak SJ z Radia Watykańskiego, kard. Parolin zaznaczył, że prawdziwa rewitalizacja struktur ONZ nie oznacza jedynie usprawnienia mechanizmów, ale realizację wspólnie uzgodnionych celów. Taka postawa – podkreślił watykański Sekretarz Stanu – sprawi, że organizacja będzie spełniać swoje zadanie i nie stanie się narzędziem w rękach potężnych graczy politycznych.

ONZ musi wrócić do pierwotnych zasad

Podkreślił, iż bogatsze państwa członkowskie muszą uznać, że można od nich więcej oczekiwać, zwłaszcza w zakresie odpowiedzialności za wspólne dobro.

- Aby pomóc wyjść światu z różnych kryzysów, organizacja musi powrócić do swoich pierwotnych zasad, zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych - powiedział kard. Pietro Parolin.

Zaznaczył, że ONZ potrzebuje „zdrowej polityki”, o którą apeluje Papież Franciszek. Polega ona na dążeniu do wspólnego dobra, a nie poszukiwaniu partykularnych interesów.

- To niezbędne, zwłaszcza w Radzie Bezpieczeństwa, powołanej do budowania światowego pokoju i przedkładania rządów prawa ponad interesy narodowe – zauważył watykański Sekretarz Stanu.

Źródło: vaticannews.va / Łukasz Sośniak SJ / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: ONZ musi powrócić do pierwotnych zasad, aby pomóc wyjść światu z kryzysów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.