Kard. Parolin: Papież podejmie decyzję, kiedy opublikować raport na temat byłego kardynała McCarricka

Kard. Parolin: Papież podejmie decyzję, kiedy opublikować raport na temat byłego kardynała McCarricka
(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

"Myślę, że raport na temat byłego kardynała McCarricka ukaże się wkrótce, ale nie mogę dokładnie powiedzieć kiedy” - powiedział kardynał Parolin 6 lutego, pytany przez dziennikarzy na marginesie konferencji poświęconej świętości. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że data publikacji dokumentu zależy od osobistej decyzji Ojca Świętego.

Kard. Parolin zapewnił, że dokument ten będzie zawierał informacje na temat śledztwa przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w sprawie byłego kardynała, który 16 lutego ub. roku został karnie wydalony ze stanu duchownego.

11 stycznia 2019 roku Kongres Kongregacji Nauki Wiary, po zakończeniu procesu karnego, wydał dekret stwierdzający, że Theodore Edgar McCarrick, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, będąc duchownym jest winnym następujących przestępstw: solicytacji w sakramencie spowiedzi oraz grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu z małoletnimi i dorosłymi, z czynnikiem obciążającym wykorzystywania władzy. Kongres nałożył na niego karę wydalenia ze stanu duchownego. Miesiąc później Sesja Zwyczajna (Feria IV) Kongregacji Nauki Wiary rozważyła odwołanie od tej decyzji i ją podtrzymała, a 15 lutego 2019 r. Ojciec Święty uznał definitywny charakter tej decyzji podjętej zgodnie z prawem, czyniąc ją res iudicata (tj. nie przyznając prawa do dalszego odwołania).

28 lipca 2018 roku papież przyjął rezygnację 87-leniego wówczas abp. Theodore'a McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim. Jednocześnie nałożył na niego suspensę ad divinis i nakazał mu prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu aż do zakończenia procesu kanonicznego. Wcześniej papież polecił byłemu kardynałowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy biskupi Stanów Zjednoczonych spotykali się z Papieżem Franciszkiem podczas wizyt ad limina, a kilku biskupów podniosło kwestię raportu w sprawie McCarricka. Informując w listopadzie ub. roku zgromadzonych na sesji plenarnej biskupów USA kard. Sean O'Malley OFM Cap. informował ich, że ostateczny projekt raportu został przetłumaczony na język włoski w celu zaprezentowania go Ojcu Świętemu i ma on zostać opublikowany na początku roku 2020.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: Papież podejmie decyzję, kiedy opublikować raport na temat byłego kardynała McCarricka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.