Kard. Ramazzini: ubóstwo jest formą strukturalnej przemocy

Kard. Ramazzini: ubóstwo jest formą strukturalnej przemocy
fot. Depositphotos
KAI / pk

Kard. Alvaro Ramazzini stwierdził w rozmowie z portalem Prensa Libre, że ubóstwo stanowi formę przemocy strukturalnej.

Ordynariusz gwatemalskiej diecezji Huehuetenango wskazał, że przechodząca w styczniu przez Gwatemalę karawana obywateli Hondurasu, zmierzających do USA, jest efektem jednego z głównych problemów Ameryki Środkowej, jakim jest korupcja. To właśnie ona, zdaniem kardynała, prowadzi do zubożenia lokalnych społeczności, prowadząc wiele osób do decyzji o porzuceniu swojego miejsca zamieszkania.

Biskup gwatemalskiej diecezji wskazał, że współwinne takiej sytuacji są zarówno rządy poszczególnych państw, jak też lokalne władze przymykające oczy m.in. na usuwanie z terenów rolnych ludności wiejskiej i pozbawianie jej wsparcia finansowego.

"Każda osoba ma prawo migrować, szczególnie w sytuacji, kiedy potrzebuje uciekać przed prześladowaniem i grożącymi mu niebezpieczeństwami" - stwierdził kard. Ramazzini, wskazując, że zdecydowana większość osób próbujących przedostać się do USA z państw Ameryki Środkowej to osoby potrzebujące.

Purpurat zaznaczył, że bez wykorzenienia ubóstwa w krajach takich jak Gwatemala, Salwador i Honduras karawany migrantów zmierzające do USA w poszukiwaniu lepszego życia będą częstszym zjawiskiem. Wskazał, że także biskupi tego regionu świata powinni współdziałać w realizacji programów społecznych. Wyraził przekonanie, że nowy prezydent USA Joe Biden pozwoli zalegalizować w Stanach Zjednoczonych pobyt 11 mln imigrantów, w tym ponad 3 mln Gwatemalczyków.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Zięba OP

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam...

Skomentuj artykuł

Kard. Ramazzini: ubóstwo jest formą strukturalnej przemocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.