Stolica Apostolska proponuje Kościołom lokalnym pomoc w organizacji synodów

Stolica Apostolska proponuje Kościołom lokalnym pomoc w organizacji synodów
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

Stolica Apostolska zaproponowała Kościołom lokalnym współpracę w planowaniu synodów bądź dróg synodalnych. Poinformował o tym sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech w wywiadzie dla portalu Vatican News i dziennika „L’Osservatore Romano”.

„Z zainteresowaniem śledzimy toczące się obecnie wszelkie procesy synodalne”, powiedział watykański purpurat.

Odpowiadając na pytanie o planowany synod Kościoła we Włoszech kard. Grech podkreślił, że sekretariat generalny Synodu Biskupów proponuje swoją pomoc we „wspólnym poszukiwaniu, w jaki sposób można rozwinąć taki «styl synodalny», którego życzyłby sobie papież i do którego dąży wielu wiernych na całym świecie”.

Okazją do udzielenia wywiadu była papieska nominacja 6 lutego dla dwojga podsekretarzy Synodu Biskupów. Po raz pierwszy podsekretarzem została kobieta, francuska teolożka i zakonnica, była dyrektorka Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań Konferencji Biskupów Francji. Poprzez tę nominację po raz pierwszy kobieta będzie miała prawo głosu na zgromadzeniach ogólnych Synodu Biskupów. Kard. Grech stwierdził, że to „otwiera drzwi”. „Wtedy zobaczymy, jakie kolejne kroki będzie można podjąć w przyszłości”, dodał.

Obok s. Nathalie Becquart drugim podsekretarzem został hiszpański augustianin, 59-letni o. Luis Marín de San Martín. Zdaniem kard. Grecha, zakonnik wnosi „wielkie doświadczenie w towarzyszeniu wspólnotom w procesach decyzyjnych”. Jest to ważne także dla Synodu Biskupów, którego styl powinien coraz bardziej odpowiadać ideałowi synodalności oczekiwanemu przez Franciszka.

DEON.PL POLECA

 

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Niezwykła książka opisująca drogę Jorge Mario Bergoglio z Buenos Aires do Watykanu, naznaczoną jego wiarą w miłość i miłosierdzie Chrystusa. Ta podróż pełna jest ważnych, również dla Polaków, wydarzeń, takich jak: kanonizacja Jana Pawła II...

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska proponuje Kościołom lokalnym pomoc w organizacji synodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.