Kard. Ravasi: Bóg współodczuwa z ludźmi

Kard. Ravasi: Bóg współodczuwa z ludźmi
(fot. CATECHISTA_2.0 / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI/ ed

Bóg Biblii nie jest bogiem Arystotelesa, który jest niemobilny, nieporuszający się, który jest czystą transcendencją.

Bóg Biblii to Bóg, który współuczestniczy, współodczuwa z ludźmi w ich historii - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi podczas Mszy świętej dla uczestników V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

Podczas liturgii odprawionej w piątek w kościele uniwersyteckim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie modlono się za zmarłych: abp. Józefa Życińskiego i reżysera Andrzeja Wajdę.

DEON.PL POLECA

- Wyszliśmy z rąk Bożych. Bóg nieustannie towarzyszy nam w naszym pielgrzymowaniu, nawet gdy wydaje się nam że jest niedostępny i na końcu naszej historii. Na końcu czasów obejmie nas w ramiona, aby na nowo stworzyć ten świat - powiedział kard. Ravasi.

Wskazał, że chrześcijaństwo ze swej natury nie jest zamknięte samo w sobie. - Chrześcijaństwo nie jest zamknięte w skorupie, w której się chroni. Chrześcijaństwo zrodziło się w katakumbach, ale stamtąd wyszło i przebiegło drogi całej Europy - powiedział przewodniczący Papieskiej rady ds. Kultury.

- Bóg Biblii nie jest bogiem Arystotelesa, który jest niemobilny, nieporuszający się, nie jest czystą transcendencją. Bóg Biblii to Bóg który współuczestniczy, współodczuwa z ludźmi w ich historii - zaakcentował.

Podkreślił też, że Kościół wciąż kontynuuje wychodzenie na ulice, gdzie spotyka się z otaczającą kulturą świata. - Kościoły muszą być otwarte na place, ponieważ modlitwy, które tu wypowiadamy powinny, poruszone Bożym tchnieniem, wyjść za zewnątrz i zapładniać ludzkie serca i umysły. To przede wszystkim czynił abp Życiński - podkreślił purpurat.

Hierarcha przywołał postać abp Józefa Życińskiego. Wskazał, że zmarły w 2011 roku metropolita lubelski był dla niego przyjacielem. - Nieustannie podkreślał konieczność dialogu między kulturą a wiarą, kierując się nawet ku najtrudniejszym granicom - powiedział purpurat.

Przypomniał też rys twórczości filmowej Andrzeja Wajdy, zwrócił uwagę, że był on bardzo uważny, jeśli chodzi o historie, o dramaty, które się wydarzyły. - W wielu obrazach jego twórczości pojawił się motyw społeczeństwa polskiego, nawet z tymi najbardziej trudnymi cechami i momentami. Wszedł wewnątrz naszego ducha, naszego sposobu życia - wskazał kard. Ravasi.

Uczestnicy Mszy świętej modlili się w intencji dwóch zmarłych wybitnych postaci - przedstawicieli dialogu wiary z kulturą: inicjatora kongresów abp Józefa Życińskiego oraz zmarłego przed kilku dniami wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy.

V Kongres Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się w czwartek, 13 października. Uczestniczą w nim wybitni przedstawiciele kultury chrześcijańskiej, m.in. profesorowie: Andrzej Friszke z PAN i Adam Daniel Rotfeld - były minister spraw zagranicznych, ekspert w dziedzinie spraw ukraińskich dr Paweł Kowal, teologowie: prof. Andriej Zubow z Moskwy i prof. Antoine Arjakovsky z Paryża, s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia a także prof. Krzysztof Penderecki i ks. prof. Michał Heller.

Tegoroczny Kongres, który tradycyjnie już odbywa się na KUL-u, jest pierwszym wydarzeniem związanym z jubileuszem tej uczelni, przypadającym w 2018 r. Spotkanie zakończy się 16 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ravasi: Bóg współodczuwa z ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.