Rzym: jezuici wybierają swojego generała

Rzym: jezuici wybierają swojego generała
(fot. gc36.org)
jezuici.pl / ml

Rozpoczyna się głosowanie nad wyborem nowego Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego. Po czterech dniach rozeznawania, rozmów i modlitwy, ponad 200 delegatów ze wszystkich jezuickich prowincji wybierze następcę o. Adolfo Nicolasa, którego rezygnacja przyjęta została w ostatnich dniach.

Mimo, iż dotychczasowe głosowania trwającej 36. Kongregacji Generalnej odbywały się drogą elektroniczną (poprzez tablety), sama procedura wyboru Generała pozostaje niezmienna od czasów św. Ignacego i będzie miała tradycyjny przebieg.

Dziś rano odprawiona została Msza Święta w intencji dobrego wyboru, następnie zaś delegaci przeszli na aulę, gdzie odbywać się będzie głosowanie. Każdy z nich otrzymał kartę do głosowania opatrzoną przysięgą:

"Przysięgam, że będę głosował na tego, który w mojej opinii w Panu, będzie najlepiej pełnił powierzony urząd." Na dokumencie znajduje się także miejsce na podpis oraz przestrzeń do wpisania nazwiska obranego

kandydata.

Głosy odczytywane będą na głos jeden po drugim przez Wikariusza Generalnego (osobę pełniącą funkcję przełożonego w czasie pomiędzy ustąpieniem lub śmiercią Generała do wyboru jego następcy).

Nowy Przełożony Generalny zostanie wybrany jeśli uzyska 50% głosów + 1 jeden głos. Obecnie oznacza to konieczność zdobycia poparcia 107 jezuitów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzym: jezuici wybierają swojego generała
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.