Kard. Ryś o raporcie ISKK: Trzeba się mobilizować i rozpocząć od pytania, co mogę zrobić

Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube
KAI / pk

W dniu wczorajszym Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane statystyczne za rok 2022. Przeglądając ogólnodostępne zestawienia możemy zaobserwować nieznaczny spadek zaangażowania religijnego Polaków, w tym mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej. Dane statystyczne skomentował metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. - Trzeba się mobilizować i rozpocząć od pytania: co ja mogę zrobić? - powiedział.

Ogłoszone wczoraj statystyki kościelne skomentował metropolita łódzki - kardynał Grzegorz Ryś, który zwrócił uwagę na to, że socjologia jest bardzo ważna, ale to nie jest proroctwo. - Trzeba bardzo uważanie przeczytać te wyniki, żeby wiedzieć jaka jest sytuacja, bo trzeba wychodzić do jakiegokolwiek duszpasterstwa, czy ewangelizacji z rzeczywistości jaka jest, a nie jaką się ma życzeniowo. - zauważył duchowny.

Kard. Ryś skomentował raport ISKK

- W tym raporcie są różne dane - niektóre są pozytywne - pokazujące dobre zmiany w diecezji, inne są mniej pozytywne. Na pewno wielkim wyzwaniem są dane dotyczące katechezy dzieci i młodzieży. Niby to wszystko jest znane, że - zwłaszcza w dużych miastach - ta liczba jest stosunkowo niewielka i malejąca. Mam na myśli takie wielkie miasta jak Warszawa czy Łódź. Jednak nawet jak to wiemy, to warto zobaczyć jakie są rzeczywiste rozmiary tego zjawiska, i tym bardziej się mobilizować- zaznaczył hierarcha.

- To nie jest tak, że jak socjologia pokazuje pewien stały spadek, to jest proces nie do odwrócenia. Trzeba się mobilizować i rozpocząć od pytania: co ja mogę zrobić? Co najwyraźniej źle robię, czy nie dość dobrze, że się takie rzeczy dzieją? Najgłupsza postawa to jest szukać powodów wszędzie, tylko nie w sobie. Trzeba szukać powodów w sobie, wtedy odnajdujemy środki zaradcze, natomiast jeśli te wszystkie problemy wynikają ze zjawisk, które nie zależą od nas to rozumiem, że jesteśmy skazani już na wymarcie. Tak nie jest! Potrzeba jest wielkiej modlitwy, otwierania się na Słowo Boże i przekazywania Go oraz nieustannej ewangelizacji. - komentował kardynał Ryś.

DEON.PL POLECA

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (Institute for Catholic Church Statistics) jest najstarszym w Polsce, samofinansującym się ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ryś o raporcie ISKK: Trzeba się mobilizować i rozpocząć od pytania, co mogę zrobić
Komentarze (6)
JW
~Joanna Wiśniewska
25 grudnia 2023, 11:48
Wśród moich znajomych starych i młodych są 2 osoby aktywnie praktykujące, 1 chodząca do kościoła czasem i ja - wierząca. Gdy mówię o swojej wierze, o Bogu to patrzą na mnie jak na UFO. Czuję się wyobcowana i to mnie martwi. Szukają duchowości na FB gdzie aż się roi od różnych guru a młode kobiety to gorliwe joginki kundalini.
JD
Jarek D
22 grudnia 2023, 06:06
"Najgłupsza postawa to jest szukać powodów wszędzie, tylko nie w sobie. Trzeba szukać powodów w sobie, wtedy odnajdujemy środki zaradcze" Bardzo mądre słowa. Proszę się zastanowić dlaczego akurat w diecezji łódzkiej nie ma prawie żadnych kandydatów na księży. Proszę poszukać powodów
DP
~Don Pedro
23 grudnia 2023, 13:55
Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem.
SP
~Sławomir Pilarski
21 grudnia 2023, 22:08
To prawda musimy się odnalżść w otaczającej rzeczywistości.Traktować wszystko nie życzeniowo lecz postrzegać otaczający nas świat jako normalność,którą możemy zmienić jedynie przez własny przykład. Wmieszać się w tłum i niepostrzeżenie naśladować Chrystusa naszego Pana.Jedynie to nam pozostaje w dniu dzisiejszym.
EO
~Edek O
21 grudnia 2023, 14:24
Ale powiedział. Ale wnioski wyciągnął. Ale plany wysnuł.
PR
~Ppp Rrr
21 grudnia 2023, 14:07
Na pewno trzeba się pożegnać z ideą "Kościoła powszechnego", a zacząć pracować nad ofertą premium dla zainteresowanych. Powrotu do 60% frekwencji na mszach i 95% na katechezach nie ma i nie będzie. Pozdrawiam.