Kard. Sako: ten typ teologii chrześcijańskiej zachęca wszystkie Kościoły regionu do współpracy w rozwijaniu teologii uchodźców

Kard. Sako: ten typ teologii chrześcijańskiej zachęca wszystkie Kościoły regionu do współpracy w rozwijaniu teologii uchodźców
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
kai / pch

O rozwijanie "teologii powrotu", opartej na "duchowości nadziei chrześcijańskiej" apeluje kard. Louis Raphaël I Sako w refleksji opublikowanej na stronie internetowej Patriarchatu Chaldejskiego.

Tekst zatytułowany "Teologia chrześcijańska: przesiedlenie, powrót, odbudowa" odwołuje się do Starego Testamentu, by wypracować duchowość, będącą w stanie dać pocieszenie tym, którzy doświadczyli wypędzenia z własnych domów.

Najnowsze dane, z lat 2003-2018, zebrane przez Patriarchat Chaldejski, mówią o 1224 zabitych chrześcijanach, 23 tys. zajętych budynków, które do nich należały, i o 51 zbombardowanych kościołach. Liczba wyznawców Chrystusa w Iraku spadła w tym okresie z 1 730 000 do 500 tys.

Patriarcha Babilonu cytuje proroków: Micheasza, Amosa, Izajasza, Jeremiasza i Ezechiela, którzy wyrazili teologię wygnania i uwięzienia, refleksję nad powrotem oraz odbudową domów i tkanki społecznego współżycia, rozerwanej przez historyczne koleje losu. Zachęca do odkrycia bogactwa tych tekstów, do czytania ich z wiarą, w świetle doświadczenia inwazji terrorystów z Państwa Islamskiego na równinę Niniwy w 2014 r. Chrześcijanie bowiem znaleźli się w sytuacji uchodźców, ich domy zostały zniszczone i przez trzy i pół roku musieli żyć w obozach. A po wyzwoleniu tych terenów w 2017 r. wielu chrześcijańskich uchodźców wróciło do swych domów, rozpoczynając niełatwy proces odbudowy i rozpoczęcia wszystkiego od nowa.

- Ten typ teologii chrześcijańskiej zachęca wszystkie Kościoły regionu do współpracy w rozwijaniu teologii uchodźców i migrantów, teologii powrotu i teologii świętowania procesu odbudowy i odnowy, albowiem chrześcijanin jest osobą bogatą w nadzieję, która jest ponad frustracją, uległością, rozpaczą i ucieczką - pisze kard. Sako.

Wskazuje, że teologia powinna wyrastać z duchowości nadziei. Dlatego sprawą zasadniczą dla duchownych jest dodawanie odwagi ludziom młodym i "wspieranie ich wiarą, miłością i współczuciem". - Porównywanie własnych doświadczeń z opisanymi w Piśmie Świętym może pomóc w odczytaniu znaków czasu i w tym, by nie dać się przygnieść frustracji i rozpaczy - radzi chaldejski patriarcha.

Jednocześnie zauważa, że "rolą Kościoła powszechnego" jest zapewnienie pomocy finansowej repatriantom, "aby mogli odbudować, to, co zniszczyła wojna".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Sako: ten typ teologii chrześcijańskiej zachęca wszystkie Kościoły regionu do współpracy w rozwijaniu teologii uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.