Hiszpania: marokańskie służby zapobiegły 68 tys. prób przekroczenia granicy. UE przydzieli na ten cel Rabatowi 140 mln euro

Hiszpania: marokańskie służby zapobiegły 68 tys. prób przekroczenia granicy. UE przydzieli na ten cel Rabatowi 140 mln euro
(jedna z łódź porzuconych przez migrantów, fot. Juanamari Gonzalez / shutterstock)
pap / pch

Służby graniczne Maroka pomiędzy styczniem a październikiem bieżącego roku udaremniły 68 tys. prób przekroczenia granicy z Hiszpanią - ujawniły w czwartek hiszpańskie media na podstawie danych władz w Rabacie.

Migranci podejmujący próby nielegalnego przedostania się do Hiszpanii usiłowali dotrzeć tam zarówno morzem, jak i poprzez północnoafrykańskie enklawy tego kraju - Ceutę i Melillę.

Z szacunków rządu Maroka wynika, że większość prób nielegalnego przekroczenia granicy podjęli w tym roku na granicy z Hiszpanią obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej.

W środę marokański minister spraw wewnętrznych Abdeluafi Laftit ujawnił w parlamencie w Rabacie, że od stycznia krajowym służbom udało się rozbić 122 grupy wyspecjalizowane w przerzucaniu nielegalnych migrantów z Afryki do Hiszpanii.

Przedstawiciel rządu w Rabacie wskazał, że choć główne szlaki przybyszów z Afryki Subsaharyjskiej wciąż kierują się w stronę Libii, to Maroko stało się ważnym krajem na drodze nielegalnych migrantów do Europy. Potwierdził też, iż większość próśb nielegalnych migrantów o możliwość pozostania w Maroku została w tym roku rozstrzygnięta na ich korzyść.

“85 proc. wniosków nielegalnych migrantów o uregulowanie swojej sytuacji w Maroku zostało zaakceptowanych. Oznacza to, że około 50 tys. osób otrzyma pozwolenie na pobyt w okresie trzech lat" - dodał Laftit.

Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że w ramach rozwijanego przez nią we współpracy z Rabatem programu tzw. dobrowolnych powrotów, służącego nakłanianiu nielegalnych migrantów do reemigracji do własnych państw, od 2002 roku powróciło do Maroka około 26 tys. osób.

Pomimo deklaracji Rabatu o wysiłkach rodzimych służb w walce z nielegalną migracją, w ostatnich latach właśnie Marokańczycy stanowili największą grupę narodowościową wśród nielegalnych migrantów docierających do Hiszpanii.

MSW w Madrycie szacuje, że w 2016 roku dotarło do Hiszpanii bez ważnych dokumentów 3,4 tys., a rok później już prawie 6 tys. Marokańczyków. Przedostają się oni do tego kraju głównie morzem.

Według statystyk rządu pomiędzy 1 stycznia a 15 września br. do południowych wybrzeży Hiszpanii przypłynęło 33,2 tys. nielegalnych migrantów, z których 6433 miało marokańskie obywatelstwo.

24 października premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapewnił deputowanych Kongresu, że jego rząd podejmie wspólnie z Marokiem działania służące zahamowaniu napływu nielegalnych migrantów. Ujawnił też, iż UE przydzieli na ten cel Rabatowi 140 mln euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: marokańskie służby zapobiegły 68 tys. prób przekroczenia granicy. UE przydzieli na ten cel Rabatowi 140 mln euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.