Kard. Sandri delegatem papieża na uroczystości w Egipcie w 800. rocznicę spotkania św. Franciszka z sułtanem

Kard. Sandri delegatem papieża na uroczystości w Egipcie w 800. rocznicę spotkania św. Franciszka z sułtanem
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ml

Na początku marca uda się do Egiptu kard. Leonardo Sandri. Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich jako specjalny wysłannik będzie reprezentował papieża Franciszka na uroczystościach upamiętniających 800. rocznicę spotkania św. Franciszka z Asyżu z sułtanem Malikiem al-Kamilem w 1219 r. w Damietcie w północnym Egipcie.

Jubileuszowe uroczystości odbędą się w dniach 1-3 marca. Z tej okazji egipscy franciszkanie przygotowali szereg wydarzeń.

1 marca do Damietty - miasta, przed którego murami we wrześniu 1219 doszło do historycznego spotkania św. Franciszka z sułtanem - przybędzie wielka pielgrzymka. 2 marca na islamskim Uniwersytecie Al Azhar odbędzie się konferencja zatytułowana "O dialog w pokoju i opanowaniu". Jej organizatorami są światowy związek absolwentów Al Azhar oraz franciszkanie Egiptu. Natomiast 3 marca kard. Sandri będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele św. Józefa w Kairze.

DEON.PL POLECAŚw. Franciszek przyłączył się do piątej wyprawy krzyżowej. Opuścił Włochy 24 czerwca 1219 i statkiem udał się do Akkonu. W sierpniu 1219 r. był w Egipcie i starał się o rozmowę z sułtanem na temat pokoju i wiary. Rozmowa nie przyniosła bezpośrednich efektów, jednak sułtan złożył propozycje, aby Jerozolimę i części Palestyny zwrócić na pewien czas chrześcijanom, co uczestnicy 5. wyprawy krzyżowej odrzucili.

Jednak w 10 lat później ta propozycja sułtana została zrealizowana we współdziałaniu z cesarzem rzymskim (i królem Sycylii) Fryderykiem II. Cesarz stał na czele 6. wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej, ale nie chciał prowadzić działań zbrojnych, tylko podejmować kroki dyplomatyczne. W osobie sułtana Al- Kamila znalazł doskonałego partnera rozmów. W efekcie w Jerozolimie (włącznie ze Wzgórzem Świątynnym) utworzono świetnie zorganizowany system podwójnej suwerenności, co m.in. ułatwiło chrześcijanom ponowną możliwość sprawowania Mszy św. w uzgodnionych terminach w katedrze na skale oraz w meczecie Al-Aksa.

O tym spotkaniu św. Franciszka z sułtanem i jego znaczeniu dla dialogu międzyreligijnego mówił papież Franciszek w związku ze swoją niedawną wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. " Po raz pierwszy Papież udał się na Półwysep Arabski. A Opatrzność zechciała, aby był to papież imieniem Franciszek, 800 lat po wizycie św. Franciszka z Asyżu u sułtana Malika al-Kamila", mówił Franciszek w katechezie podczas środowej audiencji następnego dnia po powrocie z Abu Zabi. Papież jest przekonany, że dialog między chrześcijaństwem i islamem jest decydującym czynnikiem dla pokoju w dzisiejszym świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Sandri delegatem papieża na uroczystości w Egipcie w 800. rocznicę spotkania św. Franciszka z sułtanem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.