Kard. Schönborn: Brakuje kapłanów? Zróbmy rachunek sumienia!

Kard. Schönborn: Brakuje kapłanów? Zróbmy rachunek sumienia!
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ms

Brak kapłanów posługujących wśród ludów tubylczych w Amazonii powinien być powodem do rachunku sumienia dla całego Kościoła, a w szczególności dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej – mówił podczas briefingu z dziennikarzami kard. Christoph Schönborn.

Jego zdaniem doszło do uchybień zarówno w duszpasterstwie powołaniowym, jak i na polu ogólnokościelnej solidarności.

Tytułem przykładu podał on, że z samej Kolumbii wyjechało do pracy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie 1200 kapłanów. Gdyby przynajmniej część z nich zechciała pracować w Amazonii, wiele problemów zostałoby rozwiązanych.

W swym wystąpieniu na synodzie kard. Schönborn mówił o diakonach stałych. W swej wiedeńskiej archidiecezji ma ich 180. Zdaniem kard. Schönborn rozwijanie diakonatu stałego jest też ważną propozycją dla tego rozległego regionu, jakim jest Amazonia.

– W diakonacie stałym nie ma nic kuriozalnego. Sobór Watykański II otworzył taką możliwość. Diakonat zawsze istniał w Kościele, lecz sobór przywrócił diakonat stały – przypomniał metropolita Wiednia. - Mój poprzednik, kard. Franz König, który zyskał wielki rozgłos na Soborze Watykańskim II, bardzo się przyczynił do otwarcia tej możliwości. Ja sam bardzo temu sprzyjam, bo jest to bardzo pożyteczne dla życia Kościoła w naszej archidiecezji. Mamy 180 diakonów stałych. W zdecydowanej większości są to mężczyźni żonaci, zaangażowani w życie zawodowe i rodzinne. A przy tym pełnią posługę w parafiach i środowiskach społecznych, w Caritas, szpitalach, więzieniach. I to właśnie z tego względu jestem bardzo zainteresowany dyskusją o wyzwaniach duszpasterskich w Amazonii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn: Brakuje kapłanów? Zróbmy rachunek sumienia!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.