Kard. Schönborn: królowa Elżbieta była „gwarantką stabilności”

Kard. Schönborn: królowa Elżbieta była „gwarantką stabilności”
fot. Th1979 [CC BY-SA 3.0]
KAI / ml

Kardynał Christoph Schönborn złożył hołd zmarłej brytyjskiej królowej Elżbiecie II jako „gwarantce stabilności”. „Rządy przychodziły i odchodziły. Ona była zawsze na miejscu. Jej szczerość, dyscyplina (aż do kilku godzin przed śmiercią), jej subtelne poczucie humoru pozostaną wzorem dla nas wszystkich”, napisał arcybiskup Wiednia w swoim piątkowym komentarzu na łamach austriackiej gazety „Heute”.

Podkreślił, że wiara zawsze odgrywała ważną rolę dla świeckiej głowy Kościoła Anglii i przypomniał stwierdzenie królowej w jednym z przemówień: „wiara kotwicą mojego życia”.

„To, że tak wiele osób w tych dniach opłakuje królową, pokazuje jak wielka jest wdzięczność i uznanie dla monarchini. W kilometrowych kolejkach stali ludzie przez wiele godzin, by w Westminster Hall oddać ostatni hołd zmarłej królowej” – napisał kard. Schönborni i zaznaczył, że „nie można tego wytłumaczyć jedynie ogólną fascynacją ludzi uroczystym, starożytnym ceremoniałem królewskiego pogrzebu. Królowa zdobyła serca dzięki swojej godności bez sztywności i serdeczności bez zabiegania o względy”.

W tak szerokim okazaniem żalu na świecie po śmierci brytyjskiej królowej kard. Schönborn dostrzega też „znak budzący nadzieję dla naszego świata rozdartego konfliktami”. „W opłakiwaniu straty ukochanej i szanowanej królowej, która zawsze w wiarygodny sposób uosabiała ducha jedności, zjednoczyli się ludzie różnych kultur, języków i partii politycznych. Powinniśmy być wdzięczni za takich ludzi jak ona”, napisał arcybiskup Wiednia.

Pogrzeb zmarłej 8 września monarchini będzie miał miejsce w poniedziałek, 19 września. Mszę pogrzebową w Opactwie Westminsterskim o godz. 12 poprowadzi ks. dziekan David Hoyle. Kazanie wygłosi arcybiskup Canterbury, Justin Welby, duchowy przywódca Kościoła Anglii. Według doniesień medialnych spodziewanych jest około 2000 gości, w tym prezydent USA Joe Biden, prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen, japoński cesarz Naruhito oraz, a także wiele innych koronowanych głów, szefów państw i szefów rządów z całego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn: królowa Elżbieta była „gwarantką stabilności”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.