Kard. Schönborn: Papież ufa w moc spotkania. To jest sedno jego przesłania 

Kard. Schönborn: Papież ufa w moc spotkania. To jest sedno jego przesłania 
Papież Franciszek podczas Angelusa w Bahrajnie. Fot. VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / mł

- Papież ufa w moc spotkania. To jest sedno jego przesłania. Widziałem niewiarygodną radość na twarzach ludzi, że mogą świętować z papieżem, który zachęcał ich do dawania chrześcijańskiego świadectwa życia w ich tak trudnej sytuacji życiowej – mówił Kard. Christoph Schönborn, podsumowując wizytę papieża w Bahrajnie. 

Kard. Christoph Schönborn podsumował w poniedziałek na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Austrii w Michaelbeuern swój udział w wizycie papieża w Bahrajnie i na Forum na rzecz Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia". Papież Franciszek odwiedził kraj położony na Półwyspie Arabskim w dniach 3-6 listopada.

Zdaniem metropolity Wiednia, z jednej strony wizyta papieża i jego przesłanie oznaczała "niesamowite wzmocnienie" miejscowych katolików. „Po raz pierwszy chrześcijanie mogli oficjalnie i publicznie odprawiać Mszę św. na stadionie w Bahrajnie i w takiej formie przeżywać swoją wiarę”, powiedział kard. Schönborn w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress”. „Widziałem niewiarygodną radość na twarzach ludzi, że mogą świętować z papieżem, który zachęcał ich do dawania chrześcijańskiego świadectwa życia w ich tak trudnej sytuacji życiowej” – dodał.

Kardynał podkreślił, że papież Franciszek połączył swoją wizytę również z przesłaniem i wyrazami uznania dla muzułmanów. „Wielu muzułmanów cierpi z powodu tego, że są kojarzeni tylko z terroryzmem. Papież wyszedł im naprzeciw ze swoim przesłaniem o przyjaźni. Pośrednio wezwał też do pojednania między sunnitami i szyitami” – powiedział metropolita wiedeński. Wyraził też przekonanie, że tym, co pozostanie po wizycie, będą zdjęcia: "Król Bahrajnu w otoczeniu papieża Franciszka i wielkiego imama Al. Azharu Ahmeda al-Tayyeba. Ten obraz przemawia tak silnie, że można go zobaczyć w całym świecie arabskim".

DEON.PL POLECA

„Szczególnie zauważalne były więzi przyjaźni między papieżem a wielkim imamem, które również z pewnością będą dostrzegane w świecie islamskim. Papieżowi chodzi nie tylko o dialog, ale przede wszystkim o spotkanie, na płaszczyźnie osobistej. Papież ufa w moc spotkania. Ta głęboka ufność, że to spotkanie jest możliwe, to jest sedno przesłania papieża Franciszka" – powiedział kard. Schönborn. Metropolita Wiednia zwrócił uwagę, że papież poruszył także wiele istotnych kwestii i zagadnień, takich jak kara śmierci, kwestie społeczne, prawa kobiet i handel bronią. „Czy słowa papieża zostaną odpowiednio wysłuchane, nie można na razie powiedzieć, ale zostały wypowiedziane i to jest decydujące", powiedział kard. Schönborn i dodał: „W każdym razie w Bahrajnie i innych państwach Półwyspu Arabskiego pojawiły się kroki w kierunku otwarcia i większej wolności religijnej”.

W dniach 3-6 listopada kard. Schönborn wziął udział w Forum na rzecz Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia" oraz w najważniejszych punktach programu wizyty papieża Franciszka w Bahrajnie. Doradca kard. Schönborna ws. Bliskiego Wschodu, Manuel Baghdi, który towarzyszył kardynałowi w Bahrajnie, również mówił o wielkim pozytywnym echu papieskiej wizyty w Bahrajnie. Baghdi odniósł się z jednej strony do oficjalnych doniesień w lokalnych mediach na temat wizyty. Poza oficjalnym programem wizyty, kadr. Schönborn i Baghdi znaleźli również czas m. in. na odwiedzenie bazaru, gdzie mieli wiele ciepłych spotkań z mieszkańcami.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn: Papież ufa w moc spotkania. To jest sedno jego przesłania 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.