Kard. Schönborn: pieśni antysemickie świadectwem "pogardy dla człowieka"

Kard. Schönborn: pieśni antysemickie świadectwem "pogardy dla człowieka"
(fot. Frag den Kardinal / youtube.com)
KAI / ml

Ujawniony ostatnio w Austrii zbiór pieśni antysemickich jednej z korporacji akademickich dowodzi, że cierpienia, zadane podczas tragedii Szoah "jeszcze się nie zakończyły", uważa kard. Christoph Schönborn.

Ironiczny aplauz dla morderstw czasu Holokaustu ujawnia rozmiary pogardy wobec ludzi, czemu zdecydowanie musi się przeciwstawić nasze społeczeństwo", napisał przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii liście do Żydowskiej Wspólnoty Wyznaniowej z okazji obchodzonego 27 stycznia Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W swoim liście kard. Schönborn nawiązał m.in. do aktualnej debaty w Austrii wokół tekstów w śpiewnikach korporacji "Germania", szydzących z Holokaustu i gloryfikujących nazizm. Prokuratora prowadzi dochodzenie w związku z naruszeniem obowiązującej ustawy o zakazie propagowania narodowego socjalizmu.

Debatę wywołała wydawana w Wiedniu gazeta "Falter", publikując fragmenty ze śpiewnika tej korporacji, używanego do 1997 r. Gazeta wskazała przy tym na odpowiedzialność polityka z ramienia prawicowej partii FPÖ, Udo Landbauera, który należał do kierownictwa korporacji akademickiej. Landbauer, kandydujący w niedzielnych wyborach do Landtagu Dolnej Austrii z ramienia Partii Wolnościowej, po ujawnieniu "śpiewnika" wielokrotnie zapewniał, że nie miał pojęcia o jego treściach zawiesił swoje członkostwo w korporacji.

Teksty zawarte w śpiewniku korporacji skrytykowali prezydent Alexander Van der Bellen, kanclerz Sebastian Kurz, a także liczni inni przedstawiciele życia publicznego Austrii. Kanclerz Kurz poinformował, że ministerstwo spraw wewnętrznych wdroży postępowanie w sprawie rozwiązania korporacji Germania.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn: pieśni antysemickie świadectwem "pogardy dla człowieka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.