Kard. Tagle do kapłanów: wewnętrzna wolność da nam prawdziwą radość

Kard. Tagle do kapłanów: wewnętrzna wolność da nam prawdziwą radość
(fot. ShalomWorldTV / youtube)
KAI / pch

Wewnętrzna wolność uczyni z nas misjonarzy pełnych radości - mówił kapłanom kard. Luis Antonio Tagle. Hierarcha z Filipin głosił w Tarnowie rekolekcje dla ponad pół tysiąca duchownych.

"Tylko łaska Boża może sprawić, że będziemy w pełni zaangażowani w to, co robimy tu i teraz, a zarazem całkowicie wolni. Musimy zmierzyć się z sytuacją, w której w tym przemijającym świecie jesteśmy zaangażowani, ale jednocześnie gotowi na to, żeby Bóg nas zaskoczył. Jedną z ważnych cech duszpasterstwa powinna być otwartość na to, żeby być zaskoczonym" - powiedział rekolekcjonista.

Zdaniem kardynała bez tej wewnętrznej wolności nie będzie w duchownych gotowości do bycia posłanym w obszary zmienianego się świata. "Ta wewnętrzna wolność jest tym, co nazywamy wiarą i zależnością. Dlaczego ubodzy, głodni, płacący i prześladowany nazywani są przez Jezusa szczęśliwymi, błogosławionymi? Ponieważ są ludźmi, którzy w pełni zależą od Boga. Prosi się wiec nas, abyśmy byli głodni, ubodzy, cisi, współczujący w naszych sercach, by pozostać wolnymi dla Boga" - dodał.

Kardynał Tagle podkreślał, że osoba, która jest wewnętrznie wolna, dostrzega wiele niespodzianek, przygotowywanych jej przez Boga każdego dnia. Jak dodał, ktoś komu brak wewnętrznej wolności, już nie przeżywa tego zaskoczenia, bo widzi tylko to, do czego jest przywiązana.

"Synod Diecezji Tarnowskiej przyniesie wielkie owoce jeśli księża, osoby konsekrowane, świeccy będą mieć wewnętrzna wolność, aby pełnić wolę Bożą. Otwórzcie się na niespodzianki od Boga" - powiedział kardynał Tagle.

Rekolekcje dla kapłanów zorganizowano z okazji V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Odbywały się one w dwóch turach w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

- Warto było posłuchać kardynała z Filipin - mówi ks. Stanisław Wojtas, proboszcz parafii Brzozowa. "Będziemy bardziej realnie patrzeć na nasze parafie i na naszych wiernych, których trzeba więcej kochać i być spójnym w wierze. Ludzie dziś patrzą na to, czy jesteśmy prawdziwymi pasterzami, którzy dbają o swoje owce. Wielka praca przed nami. Bóg zapłać za te wspaniale rekolekcje" - dodaje duszpasterz.

Kapłani modlili się także o dary Ducha Świętego i o odnowienie charyzmatu kapłaństwa. - Odnawialiśmy nasze kapłaństwo, przypominaliśmy sobie dzień święceń - relacjonuje ks. Paweł Stabach, proboszcz z Muszyny. "Znaki pokoju i miłości były dla nas wielkim przeżyciem, sięgnęliśmy do momentu, kiedy staliśmy się kapłanami Chrystusa. Jest to budujące i wspaniałe" - dodaje.

"Ewangelizacja wobec przemiany czasów" to hasło rekolekcji da kapłanów diecezji tarnowskiej.

Dziś kardynał spotka się z młodzieżą diecezji tarnowskiej podczas Synaju w Dębicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle do kapłanów: wewnętrzna wolność da nam prawdziwą radość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.