Kard. Tagle jutro na Zjeździe Gnieźnieńskim

Kard. Tagle jutro na Zjeździe Gnieźnieńskim
(fot. J-Ronn / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / kw

Jeden z głównych referatów rozpoczynającego się w piątek 11 marca X Zjazdu Gnieźnieńskiego na temat "Wiara, czyli wolność" wygłosi kard. Luis Antonio Tagle, arcybiskup Manili, stolicy Filipin. Zjazd odbywa się w tym roku pod hasłem: "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".

Kard. Tagle bywa nazywany "Wojtyłą z Azji". Znany ze swej wrażliwości, duchowej głębi, otwartości i radosnego charakteru. Uchodzi za jedynego duchownego, który doprowadzał Benedykta XVI do śmiechu. Jeden z najpopularniejszych kardynałów na Facebooku. Niektórzy przewidują, że będzie w przyszłości poważnym kandydatem na papieża.

Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się od 11 do 13 marca jest elementem obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Dlatego jego obrady skoncentrują się wokół dwóch kwestii: "nowych początków" jakim jest zawsze chrzest oraz "wyzwalającej mocy chrześcijaństwa" będącej konsekwencją tego sakramentu. Kwestie te na zjeździe prezentowane będą zarówno w aspekcie indywidualnym (specjalne warsztaty), społecznym, narodowym i europejskim. Wybór tak zarysowanego tematu, nawiązuje też do wyraźnej potrzeby głębokiej odnowy, jaka daje się odczuć we współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy.

- Wierzymy, że takim nowym początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu - stwierdzają organizatorzy zjazdu w deklaracji programowej.Rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa zrealizowany zostanie wieczorem pierwszego dnia zjazdu, w formie ekumenicznego nabożeństwa dziękczynno-pokutnego za 1050-lat wiary chrześcijańskiej. Wezmą w nim udział zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Prymas Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle jutro na Zjeździe Gnieźnieńskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.