Kard. Tagle: miłość Boga przemieni globalne ocieplenie

Kard. Tagle: miłość Boga przemieni globalne ocieplenie
(fot. facebook.com/bishopluisantonio.g.tagle)
4 lata temu
Logo źródła: Radio Watykańskie ak / pz

"W pewnych częściach świata dzieci rodzą się i rosną, a dorośli do końca swych dni żyją i pracują wśród trujących odpadów wytworzonych i wyrzuconych przez innych. Gdzie indziej ludzie balansują na cienkiej nitce wśród powodzi, suszy i poważnych aktów niesprawiedliwości. Ich życie od samego początku jest zagrożone.

Nie jest to zgodne z Bożymi planami co do ludzkości i Ziemi. Im szybciej życie biegnie naprzód, tym więcej konsumujemy i marnujemy, tym bardziej oddalamy się od Boga i od ubogich". Tak sytuację ludzkości opisuje kard. Luis Antonio Tagle w liście do członków Caritas na całym świecie.

Filipiński purpurat, który od maja jest przewodniczącym Caritas Internationalis, nawiązuje do orędzia najnowszej encykliki papieskiej "Laudato si’" o potrzebie "ekologicznego nawrócenia". Ukazuje je jako zadanie dla całej "rodziny Caritas", obejmującej katolickie organizacje charytatywne we wszystkich częściach świata.

Kard. Tagle przypomina, że encyklika zachęca nas do odrzucenia postawy konsumpcji, skąpstwa i marnotrawstwa, zastępując ją poświęceniem, hojnością i dzieleniem się. Jesteśmy wezwani, by uwolnić się od tego, co zbyteczne, i wejść w dialog z całą rodziną ludzką. Wymaga to "globalnego rachunku sumienia", uznania popełnionych błędów i gotowości do ich naprawy. Musimy odkryć, że naszym ludzkim powołaniem jest czuć się stróżami, a nie właścicielami dzieła stworzenia.

Nowy przewodniczący Caritas Internationalis przyznaje, że w tej organizacji jest świadkiem mocy czynnej miłości pośród światowego kryzysu ekologicznego. Pracownicy Caritas tworzą więzi solidarności z ludźmi żyjącymi "na stertach śmieci" i umacniają godność najuboższych. Wszyscy zaangażowani w kościelne dzieła charytatywne winni coraz bardziej rozwijać "ekologiczną rewolucję", do której zachęca Franciszek. Wtedy miłość Boga przemieni "ocieplenie globalne" w "światowe ocieplenie naszych serc względem ubogich" - pisze kard. Tagle.


Kard. Tagle: miłość Boga przemieni globalne ocieplenie - zdjęcie w treści artykułu

LUDZIE WIELKIEJ NOCY

Luis Antonio G. Tagle

KARDYNAŁ TAGLE JEST NAZYWANY "WOJTYŁĄ Z AZJI"

UCHODZI ZA JEDYNEGO DUCHOWNEGO, KTÓRY DOPROWADZAŁ BENEDYKTA XVI DO ŚMIECHU.

JEDEN Z NAJPOPULARNIEJSZYCH KARDYNAŁÓW NA FACEBOOKU

Równie serdecznie, co usilnie namawiam do lektury książki Ludzie Wielkiej Nocy. To książka bardzo ważna. To książka o wspólnocie - o jej potrzebie, znaczeniu, sposobach budowania. Mógłby ktoś spytać: na co, po co komu wspólnota w dobie globalizacji - w czasie, w którym cały świat staje się "małą wioską"; gdy dzięki internetowi w każdej chwili bliscy stają mi się ludzie z najdalszych kontynentów?

A jednak! Komunikacja to jeszcze nie komunia. Informacja to jeszcze nie wspólnota sensu. Globalnie promowany i implantowany jeden model kultury nie musi prowadzić do jedności, lecz do wykluczenia. W efekcie - w dobie niesamowitych, nigdy wcześniej niewyobrażalnych narzędzi dialogu i porozumienia - rośnie liczba ludzi przerażająco samotnych, odizolowanych, zmarginalizowanych i odrzuconych.

Taki świat zadany jest Kościołowi. Jego misją jest gromadzenie ludzi we wspólnoty. Kard. Tagle przypomina, iż żywa chrześcijańska wspólnota jest w dzisiejszym świecie najbardziej czytelnym znakiem najważniejszej prawdy chrześcijaństwa, a mianowicie tej, że Jezus Chrystus Zmartwychwstał!

/Bp Grzegorz Ryś/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: miłość Boga przemieni globalne ocieplenie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: miłość Boga przemieni globalne ocieplenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.