Kard. Tagle: potrzebny jest duch "globalnego człowieczeństwa"

Kard. Tagle: potrzebny jest duch "globalnego człowieczeństwa"
fot. Colm Flynn / YouTube
KAI / Vatican News / pk

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego, który będzie obchodzony za niespełna dwa tygodnie są słowa: "Oto ja, poślij mnie".

To zdanie przypomina, że "powinniśmy być «twórcami braterstwa», aby okazywać solidarność ubogim, słuchać ich głosu oraz wołania ziemi" - przypomina kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w wywiadzie udzielonym pismu "Popoli e Missione". Słowa: "Oto ja" są odpowiedzią, która rodzi się ze słuchania.

Zdaniem filipińskiego purpurata, obecna pandemia dotyka mocno również misyjnego wymiaru życia Kościoła. Mamy do czynienia z zagrożeniem ogólnym, które oddziałuje na całą rodzinę ludzką, niosąc ze sobą cierpienie, ofiary i strach. Zjawisko nieoczekiwane i bolesne jednoczy wszystkich, ludy i państwa w doświadczeniu słabości, kruchości, z najbardziej dotkliwymi skutkami w krajach już naznaczonych biedą. Dla Kościoła to wielka lekcja jedności oraz wspólnotowej solidarności: jesteśmy wezwani do odpowiedzi na potrzeby innych. Trzeba wychodzić z siebie, z autoreferencyjności, aby podążać na spotkanie ludzkości w znaku miłości Chrystusa, która czyni nas braćmi.

Kardynał Tagle podkreśla, że wszyscy ochrzczeni są misjonarzami, ponieważ zostali obdarzeni "Dobrą Nowiną" i odpowiedzialnością, aby nią żyć i o niej świadczyć, zawsze i w każdym miejscu. Ewangelizacja jest sprawą życia codziennego. Misja staje się wtedy doświadczeniem duchowym, powołaniem i darem. Misja jest ciągłym ruchem. Nie ma w nim tylko tego, który posyła, ani tylko tego, który przyjmuje. Każda osoba ma coś do ofiarowania w wierze: również swoje człowieczeństwo i miłość.

Zdaniem szefa watykańskiej kongregacji, w sytuacji zmagania z COVID-19 nie możemy również tracić z oczu wojen, głodu, chorób, wielkich niesprawiedliwości, które były przedtem i nadal towarzyszą ludzkości. Wystarczy pomyśleć o tym, że brakuje środków na maseczki ochronne, opiekę oraz zapobieganie zarażeniom, a znajdują się nadal pieniądze na zbrojenia. "Potrzeba dzisiaj «globalnego człowieczeństwa», któremu będzie towarzyszyła solidarność bez granic. Dlatego należy przyswoić sobie zdolność słuchania Boga i ubogich" - zaznaczył kard. Tagle.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: potrzebny jest duch "globalnego człowieczeństwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.