Kard. Tagle z Filipin na Zjeździe Gnieźnieńskim

Kard. Tagle z Filipin na Zjeździe Gnieźnieńskim
(fot. youtube.com)
KAI / ml

Jeden z głównych referatów X Zjazdu Gnieźnieńskiego nt: "Wiara, czyli wolność" wygłosi kard. Luis Antonio Tagle, arcybiskup Manili, stolicy Filipin. Zjazd odbywa się w tym roku pod hasłem: "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".

Kard. Tagle bywa nazywany "Wojtyłą z Azji". Znany ze swej wrażliwości, duchowej głębi, otwartości i radosnego charakteru. Uchodzi za jedynego duchownego, który doprowadzał Benedykta XVI do śmiechu. Jeden z najpopularniejszych kardynałów na Facebooku. Niektórzy przewidują, że będzie w przyszłości poważnym kandydatem na papieża.
Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się od 11 do 13 marca jest elementem obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Dlatego jego obrady skoncentrują się wokół dwóch kwestii: "nowych początków" jakim jest zawsze chrzest oraz "wyzwalającej mocy chrześcijaństwa" będącej konsekwencją tego sakramentu. Kwestie te na zjeździe prezentowane będą zarówno w aspekcie indywidualnym (specjalne warsztaty), społecznym, narodowym i europejskim. Wybór tak zarysowanego tematu, nawiązuje też do wyraźnej potrzeby głębokiej odnowy, jaka daje się odczuć we współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy. 
- Wierzymy, że takim nowym początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu - stwierdzają organizatorzy zjazdu w deklaracji programowej.Rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa zrealizowany zostanie wieczorem pierwszego dnia zjazdu, w formie ekumenicznego nabożeństwa dziękczynno-pokutnego za 1050-lat wiary chrześcijańskiej. Wezmą w nim udział zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Prymas Polski. 
Na każdym zjeździe, zgodnie z tradycją obecny jest Prezydent Rzeczypospolitej, który wygłasza do uczestników swe orędzie. Tym razem będzie to prezydent Andrzej Duda, który przybędzie w pierwszym dniu zjazdu. 
Liczne debaty będą skoncentrowane wokół "nowych początków", jakie stworzył chrzest dla Polski i o tym mówić będzie m. in. nestor polskiej historiografii prof. Jerzy Kłoczowski. O konieczności "nowych początków" w sferze ekonomiczno-moralnej dla dzisiejszej Europy, co analizować będzie prof. Paul Dembiński z Genewy.
Równie wiele dyskusji skoncentrowanych będzie wokół tematu chrześcijańskiej wolności. Główny referat na ten temat wygłosi kard. Tagle z Filipin. Zajęciom towarzyszyć będą specjalne warsztaty chrześcijańskiej wolności, których uczestnicy będą mogli mówić i podzielić się doświadczeniem ze sposobów przeżywania i korzystania z wolności w różnych sytuacjach życia indywidualnego i społecznego. 
Wątek "Co zrobiliśmy z wolnością?" będzie analizowany ze szczególnym naciskiem w kontekście Europy środkowo-wschodniej, która ją odzyskała przed ćwierćwieczem. "Bilans odzyskanej wolności" na tych terenach przeprowadzą intelektualiści z Polski, Rosji i Ukrainy. 
Ważnym tematem refleksji będzie odpowiedź na pytanie: jak dążyć do pojednania w tym regionie Europy. Debatę "Ukraina - Polska - Rosja: czy możliwe są pokój i pojednacie?", otworzy abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a wezmą w niej udział intelektualiści z Rosji, Ukrain i Polski, m.in. prof. Andriej Zubow z Moskwy, prof. Antoine Arjakovsky, reprezentujący środowiska ukraińskie oraz abp Henryk Muszyński, prymas Polski senior od lat zaangażowany w dialog polsko-ukraiński i polsko-rosyjski. 
Na zakończenie zjazdu o potrzebie "Otwartych drzwi Kościoła" mówić będzie kard. Kazimierz Nycz, a znani publicyści katoliccy zastanawiać się będą "Jak może nawracać się Kościół?", w nawiązaniu do koncepcji "duszpasterskiego nawrócenia" formułowanej przez papieża Franciszka. 
Zjazdy Gnieźnieńskie w obecnej formule są organizowane od 2003 r. jako ekumeniczne zgromadzenia liderów chrześcijańskich z Europy środkowej i wschodniej. Ich głównym celem jest refleksja nad wkładem chrześcijaństwa w obecną konstrukcję jednoczącej się Europy. Zjazdom przewodniczy Prymas Polski a ich są skupione wokół tej idei są instytucje i organizacje chrześcijańskie. 
- Chcemy zaprosić ok. 600 uczestników na 10 sesji plenarnych oraz 20 warsztatów. To będą dni polskich i europejskich chrześcijan. Także ludzi niewierzących, by zechcieli podjąć z nami dialog. Chcemy usiąść, spotkać się, rozmawiać, dzielić się, słuchać - wyjaśnia Marta Titaniec, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Zjazdu. Przybędzie ok. 70 uczestników z Rosji, Białorusi i Ukrainy. 
Honorowy patronat nad X Zjazdem Gnieźnieńskim objął prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorami X Zjazdu Gnieźnieńskiego są: Fundacja św. Wojciecha-Adalberta, Caritas Polska, Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus", Wspólnota Chemin Neuf, Stowarzyszenie "Effatha", Instytut Chrześcijańsko-Demokratyczny, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, Katolicka Agencja Informacyjna, Klub Inteligencji Katolickiej, Wspólnota Sant Egidio, Centrum Myśli Jana Pawła II i Uniwersytet Adama Mickiewicza. 
Szczegółowe informacje o zjeździe można znaleźć na stronie: zjazd.org Za pośrednictwem tej strony każdy chętny może zapisać się do uczestnictwa w tym historycznym wydarzeniu. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle z Filipin na Zjeździe Gnieźnieńskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.