Kard. Zenari: Syria potrzebuje natychmiastowej pomocy

Kard. Zenari: Syria potrzebuje natychmiastowej pomocy
(fot. Centro Televisivo Vaticano, CC BY 3.0 via Wikimedia Commons)
Łukasz Sośniak SJ / KAI / kk

Kard. Mario Zenari wzywa społeczność międzynarodową do pilnego udzielenia wsparcia finansowego Syrii. „Ta pomoc jest konieczna, aby odbudować szpitale, domy i fabryki oraz ożywić gospodarkę, ponieważ większa część ludności żyje poniżej granicy ubóstwa” – zauważył nuncjusz apostolski w tym kraju podczas konferencji online zorganizowanej przez Caritas Internationalis.

Według szacunków ONZ nawet 90 proc. mieszkańców Syrii żyje w skrajnej nędzy. „Bomby i pociski nie spadają już na Syrię, jednak wybuchła tam teraz bomba jeszcze straszliwsza – ubóstwo” – powiedział kard. Zenari. Zauważył, że proces pokojowy utknął w martwym punkcie, a 10 lat po wojnie domowej odbudowa zrujnowanej gospodarki nawet się nie rozpoczęła. „Jak długo jeszcze Syryjczycy muszą czekać? Wielu z nich straciło już nadzieję na jakąkolwiek przyszłość tego kraju” – mówił purpurat.

DEON.PL POLECAZaznaczył, że funt syryjski stracił na wartości w stosunku do dolara, a ceny żywności znacznie wzrosły. Syryjczyków nie stać na podstawowe produkty pozwalające na przeżycie. „Przed piekarniami ustawiają się długie kolejki, a ludzie kupują zaledwie małe porcje chleba, bo na więcej ich nie stać. W całym kraju brakuje paliwa. Jest to smutny rezultat dziesięciu lat wojny, korupcji i sankcji” – powiedział nuncjusz apostolski w Syrii. Sytuację do tego stopnia pogarsza kryzys libański i pandemia Covid-19, że Syryjczycy określają te trudne czasy jako „wojnę ekonomiczną, gorszą niż ta z poprzednich lat”.

Purpurat podziękował organizacjom humanitarnym działającym w Syrii, w tym Caritas Syria za ich pracę i wezwał do lepszej koordynacji między instytucjami chrześcijańskimi. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o rozważenie pomocy długoterminowej, ponieważ według ekspertów Syria, aby się odrodzić potrzebuje setek miliardów dolarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Zenari: Syria potrzebuje natychmiastowej pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.