Kardynał chce mieszanych wspólnot zakonnych

Kardynał chce mieszanych wspólnot zakonnych
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
slo

Kard. Braz de Aviz ostrzega przed konsekwencjami przedłużającego się kryzysu powołań do życia konsekrowanego. Co roku ubywa dwa tysiące zakonnic i zakonników.

W Europie średnia wieku zakonnic to 85 lat. Kiedy i one odejdą nie będzie je miał, kto zastąpić - stwierdził prefekt watykańskiej kongregacji ds. życia konsekrowanego podczas spotkania z brazylijskimi zakonnikami w São Paulo.

Kard. de Aviz przypomniał, że najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych. Według ostatnich danych w ciągu 5 lat ubyło tam 17 % zakonnic. Gość z Watykanu nie przedstawił żadnych sposobów na zaradzenie kryzysowej sytuacji. Wspomniał, że rozbudzaniu powołań miał służyć trwający obecnie Rok Życia Konsekrowanego.

Kard. de Aviz, który sam nie jest zakonnikiem, lecz członkiem Ruchu Focolari, opowiedział się również za nowym modelem życia konsekrowanego w postaci wspólnot mieszanych męsko-żeńskich.

- W przeszłości mieliśmy opory względem wspólnego życia, bo mówiono nam, że trzeba być ostrożnym, a obecność mężczyzny we wspólnocie żeńskiej stanowi zagrożenie, podobnie jak obecność kobiety we wspólnocie męskiej - stwierdził kard. de Aviz. Zastrzegł on jednak, że nie chce tym samym podważać znaczenia ślubu czystości, który stanowi integralny element życia zakonnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał chce mieszanych wspólnot zakonnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.