Kardynał Nycz do młodzieży: jesteście młodością Kościoła!

Kardynał Nycz do młodzieży: jesteście młodością Kościoła!
(fot. episkopat.pl)
KAI/ ed

Cztery i pół tysiąca młodych wzięło udział w sobotę w Diecezjalnym Dniu Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. - Jesteście młodością Kościoła! - powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Zachęcał uczestników spotkania organizowanego w łączności z papieżem Franciszkiem, do czytania jego adhortacji "Christus vivit". - To do was i o was - zachęcał metropolita warszawski.

Czy chcesz pełnić w życiu wolę Boga?

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży odbywał się pod hasłem "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" i było to - jak mówił ks. Tomasz Zaperty - "przedłużone świętowanie Światowych Dni Młodzieży w Panamie". Młodzi poznali bliżej ośmiu patronów ŚDM Panama 2019. Przywieźli wykonane przez siebie ich wizerunki.

DEON.PL POLECA

Gimnazjaliści i licealiści z różnych stron archidiecezji warszawskiej przywieźli też hasła trzech ostatnich Światowych Dni Młodzieży, które stanowiły tzw. "Drogę Maryi", jaką zaproponował młodzieży papież Franciszek po ŚDM w Krakowie. - Dziś ten etap dopełnia się. Przed nami decyzja! Czy chcemy jak Maryja pełnić wolę Bożą w naszym życiu? - zachęcał młodych do dania Bogu odpowiedzi ks. Marek Przybylski, dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży warszawskiej kurii.

Odwaga do mówienia: jestem wierzący

Spotkanie młodych prowadzone przez zespół "Mocni w Duchu" i wspólnotę "Młodość. Lubię to!" było okazją do dzielenia się wiarą, żywiołowego śpiewu, uwielbienia Boga i poznawania rówieśników. Bóg daje życie o jakim marzysz! śpiewali "Mocni w Duchu". Od was zależy, jaki smak ma wasze życie, od waszych decyzji - przekonywali swoich rówieśników młodzi ze wspólnoty ewangelizacyjnej "Młodość. Lubię to!".W czasie Diecezjalnego Dnia Młodzieży był też czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Młodzież otoczyła ołtarz i powierzała Bogu swoje sprawy, bo dzisiaj - jak mówił w homilii do młodych bp Rafał Markowski - trzeba mieć dużo odwagi, żeby powiedzieć: jestem człowiekiem wierzącym - mówił do młodych bp Rafał Markowski.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej zwrócił uwagę młodym, że każdy przeżywa "swoje małe zwiastowanie". - Bóg mówi przez wydarzenia, różne osoby, na modlitwie. Mówi, że chce z nami iść przez życie. Czy chcemy tego samego? Siła naszej odpowiedzi tkwi w naszej wolności Bóg jest wyjątkowo delikatny nikogo nie zmusza i nie zniewala - podkreślił bp Markowski. Zachęcał młodych, aby wkraczając w dorosłe życie, gdy zastanawiają się nad sensem codziennych trudów, pracy, walki ze słabościami - w wolności mówili Bogu "tak". To On nadaje sens naszej codzienności i trudnym chwilom - dodał.

Kościół młody młodzieżą

Kulminacją spotkania była Msza św. koncelebrowana przez duszpasterzy młodzieży pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Metropolita warszawski zabrał dopiero na koniec. Podziękował księżom za ich zaangażowanie. Zauważył jednak, że dziś nie wystarczy już tylko zapraszać młodych do grup parafialnych i wspólnot. - Wy młodzi musicie szukać księży, żeby realizować swoje pomysły; księży, który byliby dla was duszpasterzami - zachęcał kard. Nycz.Metropolita warszawski podkreślił, że Kościół jest ciągle młody dlatego, że zawsze żyje w nim Jezus. - Kościół jest młody młodzieżą.

Już jesteście Kościołem, a nie dopiero w przyszłości - przypomniał uczestnikom spotkania.- Na ten dzień łączności z papieżem, Franciszek daje wam szczególny dokument - posynodalną adhortację "Christus vivit", która jest listem do młodych. Każdy może go wziąć do ręki, kawałek po kawałku przeczytać. To list do was i o was - zachęcał do lektury.Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym organizowane są w Niedzielę Palmową lub poprzedzającą ją sobotę. To inicjatywa papieża Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Nycz do młodzieży: jesteście młodością Kościoła!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.