Kardynał Parolin: szkoda, że Włochy nie podpiszą paktu w sprawie migracji

Kardynał Parolin: szkoda, że Włochy nie podpiszą paktu w sprawie migracji
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / ml

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził żal, że Włochy nie podpiszą Światowego Paktu w sprawie Migracji. Włochy są jednym z krajów, których rządy podjęły taką decyzję. Jest wśród nich też Polska.

Dziennikarze w Rzymie poprosili kardynała Parolina o komentarz do decyzji rządu Włoch, który na razie nie podpisze globalnego paktu dotyczącego migracji i nie wyśle swej delegacji do Marrakeszu w Maroku, gdzie w najbliższych dniach dokument ma zostać przyjęty. Włoska Rada Ministrów postanowiła, że najpierw stanowisko wobec paktu musi zająć parlament.

"Nie mam żadnego komentarza, ale szkoda" - odparł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Następnie podkreślił: "Mamy nadzieję, że to nie zmniejszy zaangażowania wspólnoty międzynarodowej, bo na te problemy potrzebne są wspólne, globalne odpowiedzi".

"Światowy Pakt w sprawie Migracji nie jest obowiązkowy, ale to dobry punkt odniesienia, by wspólnie i w odmienny sposób podejść do migracji" - ocenił kardynał Parolin. Podkreślił, że Stolica Apostolska w "decydującej mierze współpracowała" w redagowaniu dokumentu.

DEON.PL POLECA

Umowa dotycząca migracji ludności, opracowana w lipcu w ramach ONZ, porusza takie kwestie, jak konieczność minimalizowania czynników, będących przyczyną opuszczania kraju pochodzenia i postuluje zwiększenie dostępności regularnej migracji, a także ratowanie migrantów, wzmocnienie transgranicznej walki z przemytem migrantów oraz bezpieczne i skoordynowane zarządzanie granicami.

We włoskim rządzie głównym przeciwnikiem paktu jest wicepremier i szef MSW Matteo Salvini.

Salvini, przywódca prawicowej Ligi, który realizuje zaostrzoną politykę migracyjną, oświadczył: "Nie widzę powodu do tego, by delegować instytucje ponadnarodowe do podejmowania decyzji, które należą do poszczególnych państw". "Nie widzę powodu do tego, by zrównać tak zwanych migrantów ekonomicznych z uchodźcami politycznymi" - dodał.

W lipcu dokument został wstępnie zaakceptowany w Marrakeszu przez 192 kraje członkowskie ONZ.

Światowego Paktu w sprawie Migracji nie podpisze między innymi Polska. Podobne decyzje zapowiedziały Austria, Węgry, Czechy, Izrael i USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Parolin: szkoda, że Włochy nie podpiszą paktu w sprawie migracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.