Kardynał Sandri będzie reprezentował Franciszka na Ukrainie

Kardynał Sandri będzie reprezentował Franciszka na Ukrainie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI/ ed

Na tegorocznych uroczystościach w sanktuarium maryjnym w Zarwanicy na Ukrainie papieża Franciszka reprezentuje argentyński kardynał Leonardo Sandri, prefekt watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich.

Kard. Sandri odwiedzi Kijów, Lwów, Charków i Słowiańsk w obwodzie donieckim, gdzie spotka się z wysiedleńcami.

Podróż pocieszenia brata przez brata

Jak powiedział sam argentyński purpurat przed mikrofonami papieskiej rozgłośni, będzie to "podróż pocieszenia brata przez brata", ponieważ zaniesie on "słowo radości i nadziei od papieża Franciszka narodowi, który odczuwa bardzo boleśnie konsekwencje niedawnych konfliktów". Podkreślił, że przybywa do kraju głęboko chrześcijańskiego, "w którym wierzy się w Boga, w Jezusa Chrystusa i wiąże się tę wiarę z cierpieniem Krzyża, cierpieniem podziałów, wojen i tych, którzy są ofiarą tej sytuacji, szczególnie niewinnych".

"Chcę zanieść więc - i to jest zadanie, jakie powierzył mi Ojciec Święty - olej pogody i pokoju, a także jak mawia papież Franciszek czerpiąc z duchowości św. Ignacego Loyoli - rozeznanie, ażeby myśleć o przyszłości nadziei, rozwiązania wszystkich konfliktów, przyszłości rozsądku i człowieczeństwa".

Na pytanie, co można uczynić dla przywrócenia pokoju, kard. Sandri przypomniał, że w orędziu na tegoroczny Światowy dzień pokoju Franciszek zwrócił uwagę, że "nie spada on z nieba, a na ziemi muszą być ludzie, którzy go zbudują, którzy natrafiają na trudności i którzy osiągają formy porozumienia, dialogu, układu, ażeby przezwyciężyć przyczyny wojny czy konfliktów, oczywiście zawsze przy poszanowaniu prawa i prawa międzynarodowego, przy poszanowaniu integralności terytorialnej wszystkich krajów i z dodatkiem człowieczeństwa i miłości".

Pomoc dla ofira kryzysu humanitarnego

Kard. Sandri potwierdził, że spotka się także z ludnością cywilną, dla której przede wszystkim przeznaczone były pieniądze ze zbiórki ogłoszonej przez papieża w całej Europie. Przesłaniem tej inicjatywy była miłość i solidarność z wszystkimi, którzy są ofiarami "tego kryzysu humanitarnego: panuje głód, brakuje lekarstw, domy i szkoły uległy zniszczeniom z powodu konfliktu".

Za pośrednictwem Caritas wszystkich Kościołów chrześcijańskich, wyjaśnił argentyński kardynał kurialny, "chce się przynieść ulgę i nadzieję na przyszłość temu krajowi, który chcemy, ażeby był wolny; to kraj ludzi posiadających liczne ludzkie i duchowe przymioty i podziela naszą chrześcijańską wiarę".

"Mam nadzieję, że to papieskie przesłanie braterstwa, pomocy i solidarności przyniesie wszystkim radość Ewangelii", zakończył prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich swoją wypowiedź dla Radia Watykańskiego w związku z rozpoczęciem swej misji na Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
9,97 zł
49,90 zł

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Kardynał Sandri będzie reprezentował Franciszka na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.