Kardynał Schönborn: Europa potrzebuje "tak dla życia"

Kardynał Schönborn: Europa potrzebuje "tak dla życia"
(fot. Loretto-Gemeinschaft / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / ml

Europa potrzebuje "tak dla życia". Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn podczas sympozjum w Międzynarodowym Instytucie Teologicznym ITI w austriackim Trumau.

"Europa wymrze, jeśli będzie mówiła "nie" życiu i swojej własnej przyszłości, alarmował w swoim referacie arcybiskup Wiednia. Trzeba zachęcać młode pary aby otwierały się na życie, mówiły "tak" życiu, a tym samym i przyszłości, przekonywał kard. Schönborn. Przyznał, że zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie wielu młodych ludzi pragnących założyć rodzinę. Tym bardziej konieczne są tu wzorce rodzin chrześcijańskich i na ich przykładzie pokazanie, jak to "tak dla życie" funkcjonuje w ich przypadkach.

Konferencja przebiegała pod hasłem "Living today the prophetic vision of Humanae vitae and Veritatis splendor". Kard. Schönborn przypomniał swoje kazanie sprzed ponad 10 laty podczas nabożeństwa w Jerozolimie. Mówił, że w minionych dziesięcioleciach Europa wielokrotnie powiedziała "nie" wobec swojej przyszłości: w 1968 było to "nie" wobec encykliki Pawła VI "Humanae vitae", wprowadzenie w kilka lat później w większości krajów ograniczonej możliwości aborcji, a wreszcie tzw. "małżeństwa" homoseksualne. Zdaniem arcybiskupa Wiednia, zwłaszcza gdy chodzi o Humanae vitae biskupi za mało odważnie opowiedzieli się za tym dokumentem papieskim.

Mimo to kard. Schönborn chce być nadal optymistą. Wskazując na papieża Franciszka i św. Tomasza z Akwinu wyraził przekonanie, że wszelkie ideologie czy aktualne prądy sprzeczne z prawdziwą naturą człowieka nie przyjmą się. A nawiązując do dyskusji wokół "małżeństw" osób tej samej płci zdecydowanie podkreślił, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny jest zakorzeniony w naturze człowieka i w niej ma swoje uzasadnienie.

Głównym tematem dwudniowego sympozjum była aktualność encyklik "Humanae vitae" Pawła VI z 1968 i "Veritatis splendor" Jana Pawła II z 1993 roku. Gościem sympozjum był arcybiskup San Francisco, Salvatore Cordileone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kardynał Schönborn: Europa potrzebuje "tak dla życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.