Kardynał Schönborn o zmianach klimatycznych: to sprawa poważna. Zostało niewiele czasu

Kardynał Schönborn o zmianach klimatycznych: to sprawa poważna. Zostało niewiele czasu
(fot. Loretto-Gemeinschaft / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / pch

Walka ze zmianami klimatycznymi skłania do szybkich działań i zmiany stylu życia na bardziej chroniący środowisko. "To sprawa poważna. Zostało niewiele czasu" - napisał arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn w cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety "Heute".

Hierarcha podkreślił, że w sprawę zmian klimatycznych muszą się zaangażować w sposób szczególny kraje uprzemysłowione, gdyż "ochrona klimatu to sprawa nas wszystkich".

CZYTAJ: Kard. Parolin w Katowicach: zmiana klimatu to także kwestia moralna, a nie tylko techniczna. Mówił o trzech filarach »

Każdy wzrost temperatury pociąga za sobą jeszcze więcej cierpień i ofiar, a najbardziej dotyka to "krajów najbiedniejszych, które najmniej mogą w tym zrobić". Najnowszym przykładem jest klęska żywiołowa na południu Afryki, gdzie na skutek cyklonu "Idai" w jedną noc miliony ludzi utraciły wszystko - przypomniał kardynał i zaapelował o udzielenie pomocy ofiarom żywiołu. "Nasi sąsiedzi w Afryce są w wielkiej potrzebie" - podkreślił purpurat austriacki.
Zwrócił uwagę, że wprawdzie cyklony w dotkniętych nimi regionach Malawi, Zimbabwe i Mozambiku "nie są niczym niezwykłym", to jednak rozmiary tej katastrofy są skutkiem zmiany klimatycznej, która to zjawisko jeszcze dramatyczniej nasila. Arcybiskup wiedeński przypomniał, że "wyższe temperatury powodują długotrwałe okresy suszy i niszczycielskie ulewy, a wyschnięta ziemia nie jest w stanie przyjąć takich ilości wody".
Walka ze zmianami klimatycznymi zapobiegnie nie tylko dalszemu wzrostowi temperatury, ale także będzie "ważnym wkładem w zapewnienie pokoju i złagodzenie przyczyn masowych exodusów ludności" - jest przekonany kardynał. Podkreślił z mocą, że "zmiany klimatu zmuszają nas, byśmy wreszcie zaczęli działać!".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Schönborn o zmianach klimatycznych: to sprawa poważna. Zostało niewiele czasu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.