Kardynał Tagle zalał się łzami. "Wiemy, że jego serce jest rozdarte"

Kardynał Tagle zalał się łzami. "Wiemy, że jego serce jest rozdarte"
(fot. facebook.com)
Rappler / KAI / kk

Kardynał Luis Antonio Tagle jest „wielkim darem Kościoła Filipin dla Kościoła powszechnego” – powiedział nuncjusz apostolski w tym azjatyckim kraju abp Gabriele Caccia watykańskiej agencji misyjnej Fides. Skomentował w ten sposób niedawne powołanie przez Franciszka obecnego arcybiskupa Manili na prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

W kazaniu podczas Mszy św., koncelebrowanej wraz z nominatem w stołecznej katedrze w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny 8 grudnia, dyplomata papieski wyraził uznanie dla całego narodu filipińskiego. „To, co cenię w was, to to, że zawsze się uśmiechacie, nawet wtedy, gdy cierpicie w sercu” – oświadczył z przekonaniem mówca. Dodał, że kardynał też się obecnie uśmiecha, „ale wiemy, że jego serce jest rozdarte, gdyż będzie musiał opuścić swą archidiecezję”.

Nawiązując do „tak” Maryi, które powiedziała Ona Bogu, nuncjusz zauważył, że także „kardynał powiedział swoje «tak» na wezwanie od Boga, które otrzymał przez papieża”. Zauważył, że każdy powinien tak mówić, ponieważ „Bóg wie, co jest dobre dla każdego z nas”. Kaznodzieja wyraził pragnienie, aby to „nasze tak” było takie samo jak Maryi, „która uznała wolę Bożą wobec swego życia za źródło prawdziwego szczęścia”.

Sytuacja wzbudziła silne emocje w Taglem, który kilkukrotnie płakał podczas mszy. W swojej homilii kardynał mówił o poddaniu się woli Bożej, nawet jeśli ktoś już zaplanował „historię” swojego życia. Dla wielu, którzy to usłyszeli, homilia ich duszpasterza zdawała się nawiązywać do jego własnego doświadczenia.

„Jesteśmy trzymani w napięciu: «Co zrobi ta kobieta?» Czy będzie nalegać na własną opowieść, tak jak Adam i Ewa? A może będzie wejdzie w dialog z Bogiem?”- mówił kard. Tagle o Niepokalanej.

DEON.PL POLECA

„I w końcu słyszymy słowa: «Oto ja służebnica Pańska. Niech mi się stanie według słowa Twego»" - podsumowywał Tagle, jego głos łamał się, a oczy napełniły mu łzy.

„Dziś Kościół na Filipinach powierza i przekazuje kardynała Taglego Kościołowi powszechnemu, a jego zadaniem będzie teraz troska nie tylko o wspólnotę swej diecezji, ale o wiernych w wielu krajach, o sprawę ewangelizacji” – tłumaczył abp Caccia. Dodał, że Filipiny ofiarowują „najpiękniejszy dar, jaki miały i wręczają go z otwartym sercem, nawet jeśli nasze serca cierpią trochę, ale dajemy go z radością”. Podkreślił, że kard. Tagle zna wielkość powierzonej mu odpowiedzialności i – tak jak Maryja Niepokalana – ‘ufa Panu, mówiąc: oto ja, jestem tylko sługą Pańskim, niech mi się stanie według Twego słowa”.

Wiadomość o nominacji ich metropolity prefektem jednego z urzędów watykańskich, wielu wiernych przyjęło ze smutkiem, wiedząc, że oznacza to jego odejście z archidiecezji. Zapewnili go o wspieraniu go w nowej służbie modlitwą. Wierni uważają decyzję papieską za "nową misję dla ich arcybiskupa, przekraczającą granice, aby Służyć Panu”. „Modlimy się, aby Pan nadal oświecał i strzegł naszego ukochanego kardynała w jego podróży ku misji światowej, aby niósł Dobrą Nowinę jako prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów” – powiedziała agencji Fides Christine Regnim, świecka katoliczka z archidiecezji manilskiej.

8 grudnia ogłoszono w Watykanie, że Franciszek mianował arcybiskupa Manili kard. Luisa Antonio Taglego nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Zastąpi on na tym stanowisku dotychczasowego prefekta kard. Fernando Filoniego. Purpurat filipiński będzie drugim Azjatą, stojącym na czele tego urzędu, po kard. Ivanie Diasie z Indii (1936-2017), który pełnił to stanowisko w latach 2006-11.

62-letni obecnie kard. Luis Antonio Gokim Tagle, zwany przez najbliższych „Chito”, jest jedną z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci Kościoła nie tylko w swej ojczyźnie, ale w całej Azji i na świecie. Gdy 24 listopada 2012 na ostatnim, jak się później okazało, konsystorzu Benedykta XVI odbierał z jego rąk oznaki godności kardynalskiej, miał 55 lat i był najmłodszym członkiem Kolegium Kardynalskiego.

Święcenia kapłańskie przyjął 27 lutego 1982. Ma za sobą studia na Uniwersytecie Katolickim Ameryki w Waszyngtonie, kształcił się także w Rzymie. W latach 1997-2003 z nominacji św. Jana Pawła II był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

22 października 2001 Ojciec Święty mianował 44-letniego wówczas kapłana biskupem diecezji Imus (sakrę otrzymał 12 grudnia tegoż roku). 13 października 2011 Benedykt XVI przeniósł bp. Taglego na stanowisko arcybiskupa Manili, a w rok później, 24 listopada 2012, włączył 55-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego. W dniach 12-13 marca 2013 purpurat filipiński uczestniczył w konklawe, które wybrało Franciszka, przy czym sam uchodził za jednego z najpoważniejszych kandydatów na nowego następcę św. Piotra. Od 14 maja 2015 kard. Tagle jest przewodniczącym Caritas Internationalis.

Nowy prefekt watykańskiego urzędu misyjnego przywiązuje dużą wagę do środków przekazu, zwłaszcza do tych najnowszych. Od 2008 co tydzień w telewizji ogólnokrajowej głosi rozważania do czytań niedzielnych, zatytułowane „The Word Exposed”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Kardynał Tagle zalał się łzami. "Wiemy, że jego serce jest rozdarte"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.