Karmelici bosi przejmą od archidiecezji jeden z najstarszych kościołów w Warszawie

Karmelici bosi przejmą od archidiecezji jeden z najstarszych kościołów w Warszawie
(fot. wikimedia commons / Foma)
PAP / mp

W niedzielę karmelici bosi przejmą od archidiecezji warszawskiej kościół Świętej Trójcy na Solcu, jeden z najstarszych kościołów w Warszawie. Parafia zyska karmelitański charakter, będzie stały konfesjonał i kierownictwo duchowe - powiedział PAP nowy proboszcz o. Jacek Olszewski.

Msza św. inaugurująca przekazanie parafii odbędzie się w niedzielę o godz. 12. Od tego momentu w parafii będzie posługiwać czterech zakonników.

"Chcemy, aby parafia zyskała specyficznie karmelitański charakter" - wyjaśnił o. Olszewski. W praktyce promocja karmelitańskiej duchowości oznacza, że ojcowie chcą położyć nacisk na kierownictwo duchowe i spowiedź.

"Chcielibyśmy ustanowić tu stały konfesjonał, w którym ksiądz będzie dyżurował nie tylko w czasie mszy św., ale także w ciągu dnia w tygodniu. Kierownictwo duchowe polega na tym, że gdyby ktoś chciał po prostu przyjść i porozmawiać o problemach natury duchowej, moralnej, małżeńskiej czy rodzinnej, chcemy aby miał taką możliwość. Jeden z nas będzie zawsze gotowy, aby można się było z nim umówić na spokojną rozmowę" - podkreślił karmelita.

Dodał, że ojcowie chcą także zorganizować cykl konferencji oraz warsztaty na temat medytacji chrześcijańskiej. "Ostatnio medytacje są w Warszawie bardzo modne, z tym, że raczej medytacje dalekowschodnie. My chcemy przybliżać tradycję chrześcijańskiej medytacji" - zaznaczył. Jednocześnie zastrzegł, że nie jest w stanie określić, kiedy uda się wprowadzić te zmiany w życie. "Wiele zależy od tego, na ile nam pozwoli sytuacja materialno-personalna. Zobaczymy, ile czasu zabiorą nam inne obowiązki duszpasterskie, które tu zastaniemy" - wyjaśnił.

Jednocześnie ojcowie zaznaczają, że chcą kontynuować inicjatywy duszpasterskie, które są już rozwinięte w parafii, m.in. kult Jezusa Nazareńskiego, który istnieje tu od 300 lat.

"Klasztor został ufundowany przez Jana III Sobieskiego w tym celu, żeby zakon trynitarzy pomagał w wykupie niewolników z rąk tureckich i z tym wiązano kult Jezusa Nazareńskiego. Obecnie kult wiązany jest z uwalnianiem z niewoli różnego rodzaju nałogów. Chcemy organizować msze św. o uzdrowienie i uwolnienie oraz prowadzić grupę, która modliłaby się w tej intencji" - poinformował o. Olszewski.

Dodał, że sanktuariów maryjnych jest w Polsce bardzo dużo a sanktuariów Jezusa nie ma właściwie wcale. "Będziemy chcieli to rozwijać" - podkreślił.

Jak wyjaśnił o. Olszewski, kościół należał dawniej do zakonu trynitarzy, którzy wybudowali go pod koniec XVII w. W 1887 r. musieli go opuścić z powodu represji po powstaniu styczniowym. Od tej chwili klasztor przejęła archidiecezja warszawska.

Przekazanie parafii ma być - jak wyjaśnił nowy proboszcz - rodzajem rekompensaty od archidiecezji warszawskiej dla zakonu, którego dawny klasztor znajdował się na Krakowskim Przedmieściu, gdzie obecnie mieści się kościół seminaryjny wraz z budynkiem seminarium duchownego. "Taka była decyzja kard. Kazimierza Nycza. Sądzę, że został wybrany akurat ten kościół, ponieważ jesteśmy zakonem o podobnej strukturze jak zakon trynitarzy. W Warszawie raczej nie ma więcej takich klasztorów" - wyjaśnił o. Olszewski.

W Warszawie karmelici bosi obecni są także na Mokotowie przy ul. Racławickiej, gdzie mieści się kaplica oraz kuria wyższych władz zakonnych.

Parafia na Solcu jest jedną z najstarszych w stolicy - w roku 1339 tutejszy kościół był jednym z pięciu, jakie wówczas znajdowały się na terenie Warszawy. Obecny kościół zbudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy królowej Marii Kazimiery Sobieskiej dla ojców Zakonu Świętej Trójcy, czyli trynitarzy.

Poświęcił go w 1726 roku biskup kijowski Ożga, który podarował zakonnikom figurę Jezusa Nazareńskiego, przywiezioną prawdopodobnie z Hiszpanii na początku XVIII w. W 1887 roku kościół Świętej Trójcy przejęła władza diecezjalna, po tym, jak zakon trynitarzy został rozwiązany ukazem carskim w ramach represji po powstaniu styczniowym.

Zakon karmelitów swoją nazwę wziął od pasma górskiego, gdzie według Starego Testamentu żył prorok Eliasz. W miejscu tym osiedlali się pustelnicy, którzy chcieli żyć w oderwaniu od świata. W 1209 r. łaciński patriarcha w Ziemi Świętej św. Albert Jerozolimski, zatwierdził ich styl życia w tzw. Regule pierwotnej. Karmelici bosi to odłam zakonu o surowszej regule, z żeńską gałęzią mniszek bosych, który powstał wskutek reformy rozpoczętej w 1580 przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. W Polsce karmelici bosi pojawili się w roku 1605, zakładając pierwszy klasztor w Krakowie.

Współcześnie najważniejszym zadaniem karmelitów jest "apostolstwo życia duchowego" - mnisi poświęcają się modlitwie kontemplacyjnej, prowadzą domy rekolekcyjne, domy modlitwy i centra duchowości, głoszą konferencje duchowe, wiele godzin poświęcają posłudze w konfesjonale i kierownictwu duchowemu. Na świecie jest obecnie 4438 karmelitów bosych i 11587 karmelitanek bosych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Karmelici bosi przejmą od archidiecezji jeden z najstarszych kościołów w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.