Katastrofalny głód w Etiopii. Ludzie modlą się o deszcz
Etiopia coraz bardziej pogrąża się w głodzie. Katastrofalna susza w południowej i północno-wschodniej części kraju zabija bydło, w wyniku czego milionom ludzi brakuje żywności. Mieszkańcy, uzależnieni od zwierząt hodowlanych, walczą o przetrwanie. Ziemia usłana jest zwłokami krów, owiec, wielbłądów i osłów. Problemy pogłębia trwająca od ponad roku wojna domowa i zapaść gospodarcza.
Pracownicy organizacji humanitarnych i lokalni urzędnicy uważają, że kryzys będzie się pogłębiał. Szacują, że do połowy marca prawie 7 mln ludzi, zwłaszcza mieszkańców jałowych nizin, będzie pilnie potrzebowało pomocy humanitarnej.
Wg UNICEF-u prawie 850 tys. dzieci na tych obszarach ucierpi z powodu niedożywienia.
Zainab Wolie, matka siedmiorga dzieci, straciła połowę swoich kóz i owiec. Obwód ramienia jej dwuletniej córki Nimo to zaledwie 12 centymetrów. - Takiej suszy jeszcze nie widzieliśmy, sytuacja jest rozpaczliwa. Zaczyna brakować żywności, dlatego codziennie modlimy się o deszcz i ratunek dla zwierząt. Nasze dzieci zaczynają chorować z powodu niedożywienia - mówi Zainab w rozmowie z „The Guardian”.
- Jeśli w kwietniu nadejdzie deszcz sytuacja się poprawi - uważa Gianfranco Rotigliano, przedstawiciel UNICEF-u w Afryce. Zaznacza jednak, że jeśli susza się pogłębi, sytuacja może stać jeszcze poważniejsza niż w latach 90., gdy głodowały i umierały miliony ludzi.
UNICEF szacuje, że aby pomóc najbardziej potrzebującym potrzebne jest ponad 24 mln funtów na odbudowę studni i żywność dla dzieci. - Bez szybkiej pomocy blisko 4,5 mln ludzi wkrótce zabraknie wody pitnej - ostrzega Rotigliano.
Podobna sytuacja panuje na nizinach w południowo-wschodniej Somalii, gdzie klęskę pogłębiła inwazja szarańczy.
Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va/Addis Abeba/KAI/dm
Skomentuj artykuł