Katoliccy patriarchowie: tylko pokój i stabilizacja mogą powstrzymać migrację chrześcijan

Katoliccy patriarchowie: tylko pokój i stabilizacja mogą powstrzymać migrację chrześcijan
(fot. Wayne McLean, user jgritz [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)
3 lata temu
KAI / kk

Katoliccy patriarchowie Bliskiego Wschodu zaapelowali o budowanie pokoju i pojednania w całym regionie. Przypomnieli, że tylko pokój i stabilizacja mogą powstrzymać migrację chrześcijan. Apel został rozpowszechniony przez Łaciński Patriarchat Jerozolimy.

"Powtarzamy wszystkim, a szczególnie politykom, że najlepszą pomocą jaką można ofiarować naszym wiernym jest umożliwienie im pozostania tam, gdzie się urodzili, a nie wzbudzanie niepokojów politycznych, czy jakichkolwiek innych form przemocy, które zmuszają ich do migracji" - podkreślają w swym apelu patriarchowie.

Najpierw zwracają się do wiernych, zachęcając ich do nieopuszczania swych krajów. "Przyszłość naszych wspólnot oraz obecność chrześcijan w naszym regionie zależy od waszej decyzji o wyjeździe lub o zaakceptowaniu woli Boga co do pozostania tam, gdzie was kiedyś postawił" - piszą hierarchowie.

Rządzących i polityków wzywają do wsłuchiwania się w głos biednych i prześladowanych oraz do nieulegania zewnętrznym wpływom wielkich światowych mocarstw, które pretendują do zmieniania, według własnych zapatrywań oraz interesów ekonomicznych i strategicznych, sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zdaniem patriarchów proces ten rozpoczął się od ataku na Irak oraz Syrię i może zakończyć się wojną z Iranem.

"Ta polityka rozkładu Bliskiego Wschodu, którą kieruje Zachód - piszą bliskowschodni patriarchowie - jest także przyczyną śmierci i przymusowej migracji milionów osób z naszych krajów, w tym także chrześcijan". Zdaniem autorów apelu konsekwencją takiej polityki jest terroryzm, wykorzystywany przez Zachód do zmieniania oblicza Bliskiego Wschodu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katoliccy patriarchowie: tylko pokój i stabilizacja mogą powstrzymać migrację chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.