Katolicki biskup żegna George’a Floyda: zapaliłeś ogień, który płonie na rzecz pokoju i zmiany

Katolicki biskup żegna George’a Floyda: zapaliłeś ogień, który płonie na rzecz pokoju i zmiany
fot. PAP/EPA/Godofredo A. Vasquez / POOL
KAI / sz

Zapaliłeś ogień, który płonie na rzecz zmiany – napisał katolicki biskup Frank Nubuasah z Botswany w liście pożegnalnym do George’a Floyda. 46-letni czarnoskóry mężczyzna zmarł 25 maja po brutalnym zatrzymaniu go w Minneapolis, kiedy biały policjant przez kilka minut przyciskał jego gardło kolanem. Zdarzenie to wywołało falę protestów w Stanach Zjednoczonych i innych państwach świata.

Pochodzący z Ghany hierarcha znał Floyda osobiście. Poznali się na początku lat 90. XX wieku na meczu bejsbolowym w Pittsburghu w USA i zaprzyjaźnili. Przyszły biskup spędził z 20-letnim wówczas George'em wakacje, grillował, grał w piłkę, poznał jego rodzinę. Teraz wspomina jego otwartość na spotykanych ludzi i „zaraźliwy uśmiech” Floyda. - Zupełnie jakby koronawirus nauczył się od Ciebie jak zarażać ludzi - dodaje.

- Wyróżniającymi Cię cechami były: szeroki nos i duże usta – bardzo afrykańskie rysy. Wiem, zawsze przypominałeś mi, że nie jesteś Afrykaninem, ale Afroamerykaninem. Obydwa środowiska pochodzenia były dla Ciebie ważne i nie chciałeś żadnego stracić. Stałeś mocno stopami w obu tradycjach. A pomiędzy tymi stopami było dużo wody, zwanej Oceanem Atlantyckim. Nigdy nie musiałeś go przekraczać – napisał 71-letni biskup.

Zwrócił uwagę na skutki śmierci Floyda. – Rozszerza się rewolucja, którą Twoja ofiarnicza śmierć zainspirowała oraz nowe ruchy i przymierza przeciwko rasizmowi, klasowości i dyskryminacji. Zapaliłeś ogień, który płonie na rzecz pokoju i zmiany – wskazał bp Nubuasah. – Tak więc, przyjacielu, kiedy słyszysz śpiew: „Yes, we can” (Tak, możemy), wiedz, że robimy to w Twoim imieniu i dla Ciebie. Odszedłeś, ale jesteś bardzo obecny – zaznaczył ordynariusz diecezji Gaborone.

List bp. Nubuasaha został opublikowany na stronie internetowej Konferencji Katolickich Biskupów Afryki Południowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
22,53 zł
32,18 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Katolicki biskup żegna George’a Floyda: zapaliłeś ogień, który płonie na rzecz pokoju i zmiany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.