Muszę się przyznać do mojego współudziału w rasizmie

Muszę się przyznać do mojego współudziału w rasizmie
James Martin Sj
1 miesiąc temu

Rasizm, jak powiedział św. Jan Paweł II, jest jednym z najbardziej „uporczywych i niszczących przejawów zła” w Stanach Zjednoczonych. Muszę się przyznać do mojego współudziału w nim.

Jako jezuicki ksiądz solidaryzuję się z osobami, które zginęły w tym roku na skutek przemocy z użyciem broni, w tym z George’em Floydem, Breonną Taylor, Ahmaudem Arbery i wieloma innymi. Łączę się z tymi, którzy towarzyszyli im za życia, oraz z tymi, którzy teraz trwają przy nich po śmierci.

Rasizm, jak powiedział św. Jan Paweł II, jest jednym z najbardziej „uporczywych i niszczących przejawów zła” w Stanach Zjednoczonych. Jest to także grzech społeczny – to znaczy grzech popełniany nie tylko przez jednostki, ale będący częścią struktury społecznej, w której żyją wszyscy Amerykanie. Muszę się przyznać do mojego współudziału w nim: jako Amerykanin, który korzystał z uprzywilejowania białych i żyje spuścizną niewolnictwa, jako katolik, który żyje dziedzictwem Kościoła, któremu nie udało się zwrócić należytej uwagi na grzech rasizmu, oraz jako jezuita – ksiądz, którego zakon w tym kraju korzystał niegdyś z mężczyzn i kobiet jako niewolników.

Rasizm – jak mówi ks. Bryan Massingale, katolicki teolog – jest chorobą duszy. Zaczęła się ona rozprzestrzeniać, odkąd pierwsi Afrykanie zostali siłą sprowadzeni do Ameryki i sprzedani jako niewolnicy 400 lat temu. Nasz naród został założony na białej supremacji i jest przez nią stale kształtowany.

„Dominacja białych – pisze ojciec Massingale – to zasadniczo założenie, że ten kraj, jego instytucje polityczne, dziedzictwo kulturowe, polityka społeczna oraz przestrzeń publiczna należą do białych ludzi w sposób, w jaki nie należą do innych. Podstawowym założeniem jest to, że niektórzy naturalnie należą do przestrzeni publicznej i kulturowej, tymczasem inni muszą uzasadniać to, że się tam znaleźli. Co więcej, istnieje podejrzenie, że ci »inni« są w »naszej« przestrzeni tylko dlatego, że ktoś ich tam wpuścił na zasadzie wyjątku”.

Nie łudźmy się: słuszny gniew, jaki się rodzi, to ten sam rodzaj gniewu, który odczuł Jezus, gdy zobaczył bezczeszczoną świątynię w Jerozolimie, a następnie powywracał stoły lichwiarzy (por. J 2,13–16). Jezus zobaczył, że zniesławiane jest coś świętego, podobnie jak my widzimy kolano policjanta przyciskające bezbronnego mężczyznę i nie ustępujące, mimo że powiedział: „Nie mogę oddychać”.

„Jest to – pisze ojciec Massingale – najbardziej niewygodna prawda, z jaką jako Amerykanie musimy się zmierzyć w odniesieniu do rasizmu. Wiele osób chce wierzyć, że za rasizm w równym stopniu odpowiadają ludzie wszystkich ras. Dla większości jest to sposób na zwolnienie się z odpowiedzialności. Jednak prawda jest taka, że gdyby było to w gestii osób kolorowych, rasizm skończyłby się dawno temu. Jest to najgłębsza przyczyna, dla której tak często unika się tematu rasizmu lub traktuje go bardzo powierzchownie: mówienie o dominacji białych sprawia, że biali ludzie czują się niekomfortowo. A komfort białych wyznacza granice zaangażowania”.

Zabicie George’a Floyda w zeszłym tygodniu, a ściślej: egzekucja George’a Floyda bez sądu, utrwalona na filmie, ponownie demaskuje kulturę dominacji białych, zjawisko zaostrzone jeszcze przez naszego prezydenta, wspierane przez jego retorykę odnoszącą się do idei rasistowskich i podkręcone jeszcze przez jego naganny komentarz z zeszłego tygodnia: „Gdy zaczną się grabieże, zacznie się też strzelanie”.

Zamordowanie pana Floyda jest czymś, co powinno rozwścieczyć wszystkich, ale szczególnie białych Amerykanów. I nie łudźmy się: słuszny gniew, jaki się rodzi, to ten sam rodzaj gniewu, który odczuł Jezus, gdy zobaczył bezczeszczoną świątynię w Jerozolimie, a następnie powywracał stoły lichwiarzy (por. J 2,13–16). Jezus zobaczył, że zniesławiane jest coś świętego, podobnie jak my widzimy kolano policjanta przyciskające bezbronnego mężczyznę i nie ustępujące, mimo że powiedział: „Nie mogę oddychać”.

Tłumy modlące się i pokojowo protesujące przeciwko przemocy podczas pogrzebu George'a Floyda (fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG)Tłumy modlące się i pokojowo protesujące przeciwko przemocy podczas pogrzebu George'a Floyda (fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG)

Jak można nie dostrzec analogii do Jezusa na krzyżu? Dwa tysiące lat temu rzymscy żołnierze przycisnęli drewniany krzyż do ciała Jezusa, a stali tam też obok inni żołnierze. Gdy Jezus umierał, zawołał: „Pragnę” (J 19,28). W zeszłym miesiącu policjant przycisnął kolanem ciało George’a Floyda, a stali tam też obok inni policjanci. Kiedy George Floyd umierał, zawołał: „Wody”. Jeśli więc płaczecie za Jezusem na krzyżu, a nie płaczecie za George’em Floydem, to nie rozumiecie, o co chodzi.

To właśnie najbardziej mnie uderza: nie tylko spuścizna rasizmu, o której wiem i o której czytałem, ale dostrzeżenie jej w działaniu, a także widok umiłowanego dziecka Bożego traktowanego w taki sposób. Nie mogę znieść widoku tak traktowanych ludzi. Nie potrafię wyrazić słowami, jaki gniew to we mnie wzbudza i dlaczego doprowadza mnie to do łez. Nie potrafię też sobie wyobrazić, co czuje czarnoskóra osoba, kiedy widzi coś takiego. A ci ludzie widzą to często.

Dwa tysiące lat temu rzymscy żołnierze przycisnęli drewniany krzyż do ciała Jezusa, a stali tam też obok inni żołnierze. Gdy Jezus umierał, zawołał: „Pragnę” (J 19,28). W zeszłym miesiącu policjant przycisnął kolanem ciało George’a Floyda, a stali tam też obok inni policjanci. Kiedy George Floyd umierał, zawołał: „Wody”. Jeśli więc płaczecie za Jezusem na krzyżu, a nie płaczecie za George’em Floydem, to nie rozumiecie, o co chodzi.

To również poruszyło Jezusa. Ewangelie mówią nam, że gdy widział ludzi źle traktowanych, w swoim sercu odczuwał żal. Oryginalna greka ujmuje to dosadniej: Jezus był poruszony dogłębnie, „do trzewi”. To jeden z powodów, dla których konsekwentnie stawał po stronie biednych, wyrzutków, osób marginalizowanych. Ponieważ to właśnie tutaj jest Jezus. Jezus jest z tymi, którzy zostali pobici. Jezus towarzyszy prześladowanym. Jezus jednoczy się z czarnymi mężczyznami i kobietami, którzy zostali zabici przez uzbrojonych białych mężczyzn czy przez funkcjonariuszy policji. Jezus stoi z protestującymi, wołającymi o sprawiedliwość, wołającymi, że życie osób ciemnoskórych musi być ważne.

Co katolicy mogą zrobić z tymi grzechami? Najpierw zacznijmy od słuchania tego, co mówią nam nasi Afroamerykańscy bracia i siostry. Chciałbym polecić książkę, przemówienie i artykuł. Wszystkie one postawiły przede mną wyzwania. Po pierwsze, książka Darnella L. Moore’a „No Ashes in the Fire: Coming of Age Black and Free in America” („Nie ma kogo opłakiwać: Dorastanie czarnoskórego, wolnego człowieka w Ameryce”). Po drugie, przemówienie ojca Bryana Massingale’a do grupy młodych ludzi „The Magis and Justice” („Magis i sprawiedliwość”) jako katolicka odpowiedź na rasizm. W końcu jako trzeci artykuł Olgi Segury w magazynie „America”: „How Can Catholics Help Lead the Fight Against Racism?” („Jak katolicy mogą pomóc prowadzić walkę z rasizmem?”). Możecie to przeczytać i posłuchać, a następnie zachęcić ludzi w swojej parafii, szczególnie jeśli jest w niej przewaga białych, aby porozmawiać o rasizmie, a także założyć grupy duszpasterskie, które mogłyby dyskutować o tym, jak z nim walczyć.

fot. Ostatnie słowa George'a Floyda przed śmiercią (fot. PAP/EPA/JASON SZENES)fot. Ostatnie słowa George'a Floyda przed śmiercią (fot. PAP/EPA/JASON SZENES)

Kilka dni temu była uroczystość Pięćdziesiątnicy, w czasie której świętowaliśmy przyjście Ducha Świętego do wspólnoty uczniów, zarówno indywidualnie, jak również jako zgromadzenie. Czy czujesz gniew, smutek, frustrację, zażenowanie i wściekłość z powodu śmierci George’a Floyda, Breonny Taylor i tak wielu innych? To jest twoje Zesłania Ducha Świętego. To Duch Święty cię porusza. W jaki inny sposób Bóg zachęciłby cię do zrobienia jakiegoś kroku?

Posłuchaj więc tego Ducha, który działa w tobie; słuchaj tego, co mają do powiedzenia twoi siostry i bracia Afroamerykanie, i pozwól, by pouczył cię Duch przemawiający przez nich, a następnie działaj.

***

Tekst ukazał się pierwotnie w America Magazine.

jest jezuickim księdzem, pisarzem i redaktorem "America Magazine".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
23,94 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Muszę się przyznać do mojego współudziału w rasizmie
Komentarze (24)
JP
~Jarosław Piechota
2 lipca 2020, 13:47
Ojcze Martinie teraz prosimy o słowa prawdy na temat mordowania chrześcijan w Afryce.
MW
~Maciej Wylężek
28 czerwca 2020, 15:03
Nie mam zamiaru do czegokoleiek się przyznawać. Co najwyzej do tego, że moi przodkowie byli quasi-niewolnikami jako chłopi pańszczyźniani, a potem wyniszczani morderczą pracą w kopalniach. Jak ktoś czuje się winny, to możeniech przeprasza, że w VIII stuleciu czy wcześniej jego słowiańscy przodkowie wymordowali tych, ktorzy wcześniej tu żyli. Pytanie tylko, kogo za to bedzie przepraszał. Zanim zaczniemy przepraszaćza Kaina, przeprośmy moze za wlasne grzechy. Taka moja rada dla tęczowego jezuitu (to chyba nie jest mowa nienawisci, co?).
AS
~AAlex S
9 czerwca 2020, 20:18
Co do Rasizmu to proszę czarnym podziękować za porządek jaki robią ?
SB
~Stefan Broda
8 czerwca 2020, 12:48
Z ograniczeniem komentarzy akurat się zgadzam. Po co cała zabawa w komentowanie i "każdy ma prawo do wyrażenia zdania" skoro znaczna część jest cenzurowana. Przypominam,że w ten sposób reakcja łamie polskie prawo a także regulamin Deonu, dając podstawę do wytoczenia procesu. Najlepiej wyłączyć komentarze na całym deonie, bo cenzura gorsza niż te polemiki
IG
Iga Gombrowicz
8 czerwca 2020, 09:36
Jak widać na tym forum, rasizm i homofobia mają się dobrze. Nawiasem mówiąc, reakcja na powyższą publikację była możliwa do przewidzenia w sytuacji, kiedy poglądy polityczne w Polsce są silnie scalone ze światopoglądem. W takiej sytuacji przekonywanie do innego punktu widzenia powoduje usztywnienie stanowiska. A jeżeli fakty przeczą naszym przekonaniom - tym gorzej dla faktów. Do readakcji Deon.pl: Proponuję rozważenie rezygnacji z możliwości zamieszczania komentarzy. Nie widzę w tym dobra.
PZ
~P Z
8 czerwca 2020, 12:51
Fakty zostaly przedstawione w ponizszych wpisach. Odnosimy sie do zla, wiec dobra prosze nie szukac.
RF
~Robert Forysiak
8 czerwca 2020, 12:54
Iga, nie wydaje ci się czasem, że jesteś inteligentniejsza i wrażliwsza od innych? Nie wydaje ci się że jesteś w centrum świata, bo świat opiera się na twoim ego? Że właśnie Bóg wybrał, abyś była w tym centrum?
AP
~Aga Pol
8 czerwca 2020, 13:09
Najlepiej zablokować wszystkich o innych poglądach I wyzwać ich od rasistów I homofobów. Może warto samodzielnie pomyśleć zamiast łykać papkę informacyjną.
AP
~Aga Pol
8 czerwca 2020, 07:58
Był taki dziennikarz, kolorowy, który dziękował za to, że jego przodków przywieziono do Ameryki, bo dzięki temu on zdobył wykształcenie I wysoką pozycję społeczną zamiast głodować jak jego współbracia w Afryce. O.Martin w ckliwy I politpoprawny sposób opisuje sytuację czarnych. Na pewno zna statystyki przestępczości w tej grupie. To nie są owieczki mordowane przez okrutnych białych tylko bezwzględni przestępcy. Wątpię czy w zamieszkach biorą udział wykształceni, zamożni murzyni.
WS
~Witold Słojkowski
7 czerwca 2020, 23:20
Floyd i jego zabójca znali się ze wspólnej pracy w nocnym klubie. Prawdopodobnie jakieś prywatne animozje między nimi doprowadziły do tej tragedii, która.stała się pretekstem do rozpętania antyrasisowskiej histerii, nie ulegajmy manipulacji, uwolnijmy swoje umysły. Ojciec Martin niestety uczestniczy w tym procederze. Amen
DP
~Dariusz Pab
7 czerwca 2020, 21:49
Czy Deon.pl wspiera gejowskie lobby i lewicowych radykałów?
John Rambo
John Rambo
7 czerwca 2020, 19:52
Wiedziałem, że jak się zaloguję to ocenzurujecie!
WS
~Wojciech Sobolski
7 czerwca 2020, 19:47
Znany wszystkim zwolennik lgbt , prawdopodobnie sam homoseksualista, konstruuje chore zdanie ( te o Jezusie) manipulując skrajnie, każe mi płakać za zabitym murzynem skoro płacze za ukrzyżowanym Jezusem. Jak nie to nic nie rozumiem. Nie mam zamiaru karmić się takimi bredniami jezuitów . To chore!
IK
~i kogo to
7 czerwca 2020, 18:33
Hmm... Jestem białym heteroseksualnym mężczyzną i do tego katolikiem... Jak by tu zrobić z siebie ofiarę?... Już wiem! Jestem potomkiem chłopów pańszczyźnianych, którzy w Polsce traktowanie byli niemal jak niewolnicy! Moi przodkowie byli wykorzystywani bezwzględnie przez takich jak wy! Również Jezuici wykorzystywali niewolniczą pracę moich przodków! Więc przepraszaj mnie teraz Jezuito i dawaj mi odszkodowanie!
PG
~Piotr Grzęgała
7 czerwca 2020, 15:12
Z artykułu wynika, że początki chrześcijaństwa to jest jedna wielka pomyłka. Po ukrzyżowaniu Jezusa, najbardziej niewinnego ze wszystkich, chrześcijanie powinni rozpętać zamieszki, demolować ludziom ich własność, wręcz zabijać w amoku, kraść i gwałcić, żeby dać wyraz swojemu bólowi. I racja, ojciec jest raistą. Bo ja tam widzę ofiarę agresywnej interwencji policji, nie ma dla mnie znaczenia, jakiej płci była, jakiego koloru. Dla ojca liczy się to, że był czarny. I to jest właśnie rasizm.
WH
~Weronika Hedwig
8 czerwca 2020, 01:05
Super, dziekuje za ten komentarz! I modlmy sie o Swiatlo Ducha Swietego dla jezuitow, liberalnych Kaplanow i pasterzy, ktorzy powinni byc pasterzami, a sa wilkami w owczej skorze.
YR
~Ya Ro
7 czerwca 2020, 09:47
USA nie jest zalozone na bialej tylko na zydowskiej supremacji, a ten ksiadz nie powinien przyznawac sie do wspoludzialu w rasizmie, bo sam nic zlego nie zrobil.
WD
Wujek Dobra Rada
7 czerwca 2020, 08:25
Patrząc na to co wyprawia o.Martin nie dziwię się, że jest współodpowiedzialny za rasizm. Powinien również przeprosić za antypolski artykuł w magazynie AMERICA. Więcej, cała redakcja, za ten właśnie artykuł, opublikowany w listopadzie 2018 roku, powinna uklęknąć i prosić Amerykanów polskiego pochodzenia i Polaków o wybaczenie. Obiecuję, że nie ustanę w żądaniach przeprosin. PRECZ Z RASIZMEM! PRECZ Z ANTYPOLONIZMEM! Przypomnę, że Ku Klux Klan prześladował Polaków w Ameryce podwójnie. Po pierwsze nie uważał ich za białych (brudni rasowo), po drugie ponieważ była antykatolicki.
DP
~Darek Pab.
7 czerwca 2020, 06:17
Obama był prezydentem przez 2 kadencje. W tym czasie zginęli: Eric Garner, Michael Brown oraz Freddie Gray, w podobnych okolicznościach jak George Floyd. Prostujących Obama nazwał "kryminalistami". Ale rasizm to wina Trumpa i wystarczy wybrać Bidena i zniknie. Czy deon.pl świadkowie wspiera lewicowych i homoseksualnych aktywistów?
YR
~Ya Ro
7 czerwca 2020, 21:16
Owszem, Deon od dawna jest kolorowy jak tecza Noego.
WH
~Weronika Hedwig
8 czerwca 2020, 01:20
Swietne spostrzezenie! Moze sam deon.pl nam odpowie... CZy stoi po stronie PRAWDY , czy zdaje sobie sprawe,ze liberalizm to grzech.
AW
~Artur Wojtkiewicz
8 czerwca 2020, 07:10
No cóż, przez przypadek ten artykuł nie został tu umieszczony. Zapewne zgadza się z linią redakcji. To jest skandaliczne, że Pan Martin usprawiedliwia ataki, rozboje, podpalenia, niszczenie własności w imię Jezusa Chrystusa i porównuje to do Jego gniewu.
PW
Piotr W
8 czerwca 2020, 17:47
Liberalizm to grzech? :)
RF
~Robert Forysiak
6 czerwca 2020, 20:00
To porównanie do Jezusa jest chore. Po prostu chore. I symptomatyczne

Skomentuj artykuł

Muszę się przyznać do mojego współudziału w rasizmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.