Katolickie media komentują decyzję papieża Franciszka, dotyczącą kary śmierci

Katolickie media komentują decyzję papieża Franciszka, dotyczącą kary śmierci
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / pk

"Idąc kursem Jana Pawła II...", "Kościół katolicki angażuje się z determinacją, aby kara śmierci została obalona na całym świecie" - tak katolickie media Europy komentują wprowadzenie do katechizmu przez papieża Franciszka stwierdzenia o niedopuszczalności kary śmierci.

"Idąc kursem wytyczonym przez Jana Pawła II, papież Franciszek zmienił katechizm Kościoła", który "zobowiązuje się zaangażować w sposób zdecydowany w zniesienie kary śmierci" - napisał w zamieszczonym na tytułowej stronie komentarzu redakcyjnym do najnowszej decyzji Franciszka najstarszy hiszpański dziennik, konserwatywno-monarchistyczny "ABC".

Dziennik Episkopatu Włoch "Avvenire" zaś tak przedstawia decyzję papieża: "Franciszek zmienia katechizm, aby zadeklarować, że kara śmierci jest zawsze niedopuszczalna", a Kościół katolicki "angażuje się z całą determinacją, aby została zniesiona na całym świecie".

Zmodyfikowana wersja katechizmu zaaprobowana przez papieża Franciszka to "kolejny krok naprzód" - podkreśla "Avvenire", cytując jego paragraf 2267 w brzmieniu zmodyfikowanym m.in. przez dodanie następującego tekstu: "wciąż żywsza staje się świadomość, że godność osoby ludzkiej nie zostaje zatracona nawet po dokonaniu najcięższych zbrodni. Stało się powszechne nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo,(...) pomijając już to, że wdrożone zostały nowe skuteczniejsze systemy, które gwarantują należytą ochronę obywateli, nie odbierając w nieodwracalny sposób osadzonemu szansy reedukacji".

Inny opiniotwórczy włoski dziennik, "Il Messaggero", w artykule "Papież zmienia katechizm" napisał, że "Franciszek reformuje katechizm Kościoła katolickiego w części dotyczącej kary śmierci, która zostaje wykluczona w każdym przypadku, nawet gdy chodzi o najbardziej krwawe tyranie".

Dziennik przypomina, że "tradycyjnie nie wykluczano zastosowania kary śmierci, gdy była ona jedyną praktyczną drogą obrony przed niesprawiedliwą agresją".

Wielkonakładowy hiszpański dziennik "El Pais" podkreśla z kolei w swym komentarzu, że Franciszek oświadczając, iż kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ stanowi zamach na godność osoby ludzkiej, "zadeklarował zaangażowanie Kościoła w doprowadzenie do jej zniesienia na całym świecie".

Portugalski dziennik "Diario de Noticias" podkreśla w komentarzu, że Jan Paweł II już w 1997 roku kwestionował potrzebę utrzymania kary śmierci.

Cytowany na wstępie hiszpański dziennik "ABC" podkreślając, że "Ojciec Święty występuje przeciwko pogardzie dla życia ludzkiego", przypomina, że doprowadziła m.in. do mordowania handlarzy narkotyków na Filipinach, do egzekucji handlarzy narkotyków w Sri Lance.

"ABC" wymienia kraje świata o największej liczbie wykonywanych egzekucji: Chiny, Iran, Arabia Saudyjska, Irak, Pakistan, a za nimi Egipt, Somalia i USA. Liczby egzekucji wykonywanych w Chinach są utajnione, podobnie jak w Korei Północnej, która - według dziennika - znajduje się na liście ośmiu krajów, gdzie jest ich najwięcej.

Kara śmierci - przypomina dziennik - jest legalna w 57 krajach świata, ale w większości z nich nie jest wykonywana. Oficjalne dane dotyczące 2017 roku mówią o 993 wykonanych egzekucjach w 23 krajach i o 22 tys. osób skazanych na karę śmierci, które oczekują na jej wykonanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolickie media komentują decyzję papieża Franciszka, dotyczącą kary śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.