"Katolicy nie mają powodu, by świętować Reformację"

"Katolicy nie mają powodu, by świętować Reformację"
(fot. youtube.com)
KAI / psd

Katolicy nie mają powodu, by świętować początek Reformacji - uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Opinię tę wyraził w książce-wywiadzie udzielonym hiszpańskiemu dziennikarzowi Carlosowi Granadosowi "Informe sobre la esperanza" (Raport o nadziei).

W 2017 r. przypadnie 500. rocznica rozpoczęcia Reformacji, która doprowadziła do rozłamu w zachodnim chrześcijaństwie i powstania Kościołów protestanckich. Ekumeniczne obchody zostaną zainaugurowane w Lund w Szwecji 31 października br. Weźmie w nich udział papież Franciszek.

- Jeśli jesteśmy przekonani, że Boże objawienie jest w całości zachowane i niezmienione w Piśmie Świętym i Tradycji, w doktrynie wiary, w sakramentach, w hierarchicznym ustroju Kościoła, opartym na sakramencie święceń, to nie możemy przyjąć, że istnieją wystarczające powody do odłączenia się od Kościoła - podkreślił kard. Müller.

Przypomniał też, że czołowi reformatorzy nazywali papieża Antychrystem, by "usprawiedliwić oddzielenie się" od Kościoła katolickiego.

Zdaniem niemieckiego purpurata, wielką przeszkodę dla ekumenizmu stanowi relatywizm i "bezkrytyczne przyjmowanie dzisiejszych ideologii". - Protestantyzacja Kościoła katolickiego na fundamencie świeckiej wizji bez odniesienia do transcendencji nie tylko nie doprowadzi nas do pojednania z protestantami, ale także uniemożliwi nam spotkanie z tajemnicą Chrystusa - zaznaczył kard. Müller. Dodał, że to w Kościele jesteśmy depozytariuszami nadprzyrodzonego objawienia, któremu winni jesteśmy całkowite posłuszeństwo intelektu i woli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Katolicy nie mają powodu, by świętować Reformację"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.