Kard. Müller o święceniu kobiet

Kard. Müller o święceniu kobiet
(fot. Piotr Drabik / flickr.com)
catholicherald.co.uk / AP / KAI / kw

Kardynał Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary wypowiedział się na temat badań zleconych przez papieża na temat diakonatu kobiet.

Jak podaje agencja Associated Press, kard. Müller miał zasugerować, że z tego studium na temat kobiet-diakonów nie wyniknie wiele.

Jak podał portal Catholic Herald, kardynał stwierdził, że obecnie trwają prace nad zebraniem zespołu, który zajmie się tą kwestią. Hierarcha dodał, że studia będą miały głównie charakter historyczny i będą dotyczyć roli diakonis we wczesnym Kościele.

Kard. Müller podkreślił również, że szerokie badania na ten temat zostały zakończone w 2002 roku. Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała bowiem w roku 2002 dokument "Diakonat: Ewolucja i perspektywy", w którego wypracowaniu wzięło udział wielu ekspertów w zakresie teologii systematycznej i dogmatycznej.

DEON.PL POLECA

Wskazano w nim, że funkcje jakie diakonisy pełniły w Kościele pierwszych wieków nie były tożsame z tą, jaką pełnią dziś diakoni. Stwierdzono w nim, że kobiety nie mogą być dopuszczone do święcenia diakonatu, chociaż sprawę pozostawiono rozeznaniu Magisterium Kościoła. Kardynał Müller przypomniał, że sam napisał trzy książki na ten temat, zbierając w nich teksty Ojców Kościoła pierwszych wieków. Mimo to ustanowił komisję do zbadania kwestii diakonis w Kościele pierwotnym.

Papież Franciszek zapowiedział ustanowienie komisji mającej zbadać kwestię święcenia kobiet-diakonów podczas 20. zebrania plenarnego Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). Grupuje ona żeńskie instytuty zakonne z całego świata, do których należy ok. 700 tysięcy sióstr.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Müller o święceniu kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.