Katolicy odpowiadają na ataki względem Papieża Franciszka. Włącz się w inicjatywę

Katolicy odpowiadają na ataki względem Papieża Franciszka. Włącz się w inicjatywę
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
DEON.pl / kw

"Działania Ojca Świętego są obecnie silnie atakowane przez pewną grupę w Kościele" - pisze jeden z najważniejszych katolickich teologów, ks. prof. Tomas Halik, który wraz z ks. prof. Paulem Zulehnerem napisał list otwarty w obronie Papieża Franciszka.

"Niniejszym listem otwartym chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność za Twoje odważne i teologicznie poprawne przywództwo" - czytamy w liście. - "Prosimy, byś nie schodził z drogi, którą obrałeś. Zapewniamy Cię o naszym pełnym wsparciu i stałej modlitwie".

List w formie otwartej, który jest pisany w odpowiedzi na "ataki pewnej grupy w Kościele", może podpisać każdy. List z podpisem można wysłać również mailem na adres: pro.pope.francis[at]gmail.com (w miejsce [at] wpisz znak @).

Oto tłumaczenie listu przesłanego nam przez ks. Halika i ks. Zulehnera:

Czcigodny Papieżu Franciszku,

działania duszpasterskie Ojca Świętego oraz ich teologiczne uzasadnienie są obecnie silnie atakowane przez pewną grupę w Kościele. Niniejszym listem otwartym chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność za Twoje odważne i teologicznie poprawne przywództwo. W krótkim czasie udało Ci się przekształcić kulturę duszpasterską Kościoła Rzymskokatolickiego, zgodnie z jej początkami w Jezusie. Poranieni ludzie i poraniona natura trafiają bezpośrednio do Twojego serca.

Postrzegasz Kościół jako szpital polowy na peryferiach życia. Twoją troską jest każda osoba, którą kocha Bóg.

To miłosierdzie, a nie prawo powinno mieć ostatnie słowo w spotkaniu z innym człowiekiem. Bóg i Jego miłosierdzie powinny charakteryzować kulturę duszpasterską, której wymagasz od Kościoła. Marzysz o Kościele jako Matce i Pasterce. Podzielamy Twoje marzenie. Prosimy, byś nie schodził z drogi, którą obrałeś.

Zapewniamy Cię o naszym pełnym wsparciu i stałej modlitwie.

PODPISZ LIST TUTAJ >>

*   *   *

Pod koniec września 62 świeckich i duchownych z 20 krajów, wywodzących się głównie z kościelnych środowisk konserwatywnych i tradycjonalistycznych, zarzuciło Papieżowi Franciszkowi herezję. W otwartym liście stwierdzili, że Papież popełnił błędy w adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, wydanej po dwóch synodach o rodzinie.

Listu nie podpisał żaden kardynał ani katolicki biskup.

- Stwierdzenia papieża - podkreślono w liście - stoją w sprzeczności z prawdą objawioną, w którą muszą wierzyć katolicy. (...) Konieczne jest, by dla dobra dusz, zostały one jeszcze raz potępione przez władze Kościoła - głosi petycja.

Dokument pod łacińskim tytułem "Correctio filialis de haeresibus propagatis" został opublikowany w sześciu językach.

Kard. Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, skomentował fakt oskarżenia papieża Franciszka: - Niech ci, którzy mają inne zdanie wyrażą swój sprzeciw, ale o tych sprawach trzeba dyskutować, próbować zrozumieć siebie nawzajem.

Sam Franciszek nie odpowiedział na zarzuty o herezję ani na wcześniejsze wątpliwości (dubia) przedstawione przez czterech kardynałów w 2016 r. Jedynie w rozmowie z jezuitami w Kolumbii we wrześniu br. ogólnie stwierdził, że niektóre uwagi nt. adhortacji są błędne. W jednym z wywiadów odniósł się również do kwestii interpretacji kontrowersyjnego fragmentu adhortacji, który rzekomo ma dopuszczać rozwodników do Komunii: "Przywódcy Kościoła są przyzwyczajeni do zamrożonych norm i stałych standardów, i pytają: czy możemy dawać Komunię rozwodnikom? Wtedy im odpowiadam: porozmawiaj z rozwiedzionym mężczyzną i kobietą, przywitaj ich, towarzyszysz, zintegruj się i poznaj ich, to otworzy drogę rozmowy, która może ich doprowadzić do Chrystusa".

Zarzucają papieżowi herezję. Jak reagować? >>

Papież wskazał również, że nie można traktować tej kwestii tylko z perspektywy prawnej, tj. kwestii dopuszczania osób do Komunii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ
17,43 zł
24,90 zł

To oni wychowali Św. Teresę od Dzieciątka Jezus

18 października 2015 roku Franciszek ogłosił ich świętym małżeństwem. Przyjęli na świat dziewięcioro dzieci. Wśród nich była św. Teresa od Dzieciątka Jezus - doktor Kościoła.

Ta książka...

Skomentuj artykuł

Katolicy odpowiadają na ataki względem Papieża Franciszka. Włącz się w inicjatywę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.