Katowice: II Kongres Muzyki Liturgicznej

Katowice: II Kongres Muzyki Liturgicznej
(fot. Chris Gent / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
5 lat temu
KAI / jm

"Niech przyjdzie Królestwo Chrystusa" - to temat II Kongresu Muzyki Liturgicznej Archidiecezji Katowickiej. Odbywa się on na Wydziale Teologicznym, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, siedzibie NOSPR oraz dwóch katowickich kościołach: katedrze Chrystusa Króla oraz św. Apostołów Piotra i Pawła.

- Niech przyjdzie Królestwo Chrystusa, które uobecnia się w liturgii Kościoła, które wybrzmiewa w melodiach chorału gregoriańskiego, w pieśniach kościelnych i w muzyce organowej, które mocno przemawia w milczeniu - tymi słowami na rozpoczęcie Kongresu zwrócił się do zebranych arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Witając uczestników na Wydziale Teologicznym ks. dr hab. Antoni Bartoszek, zdradził, że od pewnego czasu jest bardzo mocno związany z muzyką kościelną. - Co niedzielę ćwiczę z moimi podopiecznymi z Rudy Śląskiej pieśni przed Eucharystią i widzę tego konkretne owoce - mówił ks. Bartoszek.

W kongresie biorą udział nie tylko muzycy ze Śląska - na sali byli obecni m.in. Julian Gembalski czy Henryk Botor. Uczestnikami są również księża, organiści czy liturgiści, którym zagadnienia związane z szeroko rozumianą muzyką liturgiczną leżą na sercu. Gościem specjalnym jest ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak. Wygłosił on na auli wykład pod prowokacyjnym tytułem "Muzyczna kultura duchowieństwa - pilnie poszukiwana!".

W swoim wystąpieniu mocno skrytykował poziom muzyki liturgicznej w polskich parafiach pokazując konkretne przykłady nadużyć z tym związanych. - W imię źle rozumianej kultury muzycznej idziemy często w kościołach na łatwiznę - mówił. Wskazał na częste nadużywanie piosenek religijnych w ramach liturgii oraz na niewystarczający poziom wiedzy i umiejętności księży powodujący często "obniżenie poziomu" liturgii.

Na auli Wydziału Teologicznego zaprezentowano również dwa ważne dokumenty. Pierwszy: Statut Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej przedstawiła s. M. Benigna Tkocz ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Jest ona cenionym dyrygentem chórów międzyzakonnych. Drugi dokument to "Regulamin Organistów Archidiecezji Katowickiej".

Zaprezentował go ks. dr Wiesław Hudek. - Do tej pory obowiązywał regulamin zatwierdzony prawie 30 lat temu. Znajdowały się w nim sformułowania, które nie mają już pokrycia w rzeczywistości - mówił organizator Kongresu. Zwrócił uwagę, że należy tę sprawę jak najszybciej zmienić. Wskazał, że do roku od daty ukazania się dokumentu należy uregulować wszystkie sprawy zatrudnienia organistów w archidiecezji. Stanowisko takie popiera arcybiskup Wiktor Skworc.

Oprócz wykładów przewidziane są również inne spotkania. W katedrze Chrystusa Króla miał miejsce koncert - nabożeństwo "Via lucis". Były to medytacje organowe zaprezentowane przez śląskich organistów oraz pedagogów pracujących w szkołach muzycznych i Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieczorem uczestnicy kongresu spotkają się na uroczystych nieszporach w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Przewidziano również część warsztatową przygotowującą do nieszporów oraz uroczystej liturgii w katedrze.

Na zakończenie Kongresu uczestnicy będą mieli możliwość przeżycia koncertu chórów polskiej federacji Pueri Cantores, który odbędzie się w siedzibie NOSPR.

Rozpoczęty dzisiaj Kongres potrwa do niedzieli 15 listopada i jest drugim tego typu wydarzeniem w archidiecezji katowickiej. Pierwszy Kongres odbył się 10 lat temu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: II Kongres Muzyki Liturgicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.