Katowice: w ramach Szczytu Klimatycznego powstaje Strefa Duchowa COP24

Katowice: w ramach Szczytu Klimatycznego powstaje Strefa Duchowa COP24
(fot. szewo.com / shutterstock.com)
KAI / kk

Archidiecezja katowicka we współpracy z Polską Radą Ekumeniczną oraz Diecezją katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP organizuje Strefę Duchową podczas Szczytu Klimatycznego COP24.

Strefa Duchowa obejmie czas nie tylko samego Szczytu Klimatycznego COP24 organizowanego na początku grudnia w Katowicach. Jej pierwsze elementy będą miały miejsce już z końcem listopada, kiedy to Wydział Katechetyczny katowickiej kurii wraz z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz fundacją "Renovabis" przeprowadzą Europejskie Spotkanie Młodych - PILGRIM.

DEON.PL POLECAW ramach inicjatywy, jaką jest Strefa Duchowa będą też miały miejsce spotkania ekumeniczne, panele dyskusyjne oraz konferencja naukowa "W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii".

Organizatorzy zapraszają także na spotkania modlitewne oraz na centralne nabożeństwo ekumeniczne z udziałem m.in. przedstawicieli Światowej Rady Kościołów, które będzie sprawowane w języku polskim i angielskim, 9 grudnia o godz. 15.00 w katowickiej archikatedrze.

Podczas Szczytu Klimatycznego duchowni zapraszają na Eucharystie, które będą sprawowane w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim oraz włoskim. W tym celu zostały wyznaczone konkretne kościoły w Katowicach, w których liturgia będzie w języku obcym.

Przewidywana jest także liturgia prawosławna oraz nabożeństwa luterańskie, metodystyczne i baptystyczne.

Organizatorzy Strefy Duchowej zadbają również o publikacje zarówno w języku polskim, jak i angielskim poświęcone szeroko rozumianym zagadnieniom ekologicznym podejmowanym z teologicznej perspektywy. Wśród nich znajdzie się "brewiarz ekologa", "Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia" czy "List Arcybiskupa Katowickiego na temat ochrony środowiska".

Szczyt Klimatyczny ONZ będzie miał miejsce w Katowicach od 3 do 14 grudnia. Weźmie w nim udział ok. 20 tys. osób ze 190 krajów. Wśród nich będą politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. Strefa Duchowa jest natomiast propozycją Kościoła dla uczestników Szczytu Klimatycznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: w ramach Szczytu Klimatycznego powstaje Strefa Duchowa COP24
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.