KEP: Sierpień miesiącem postu od alkoholu
W sierpniu podejmujemy post polegający na rezygnacji z alkoholu w intencji Ojczyzny, pamiętając o ofierze życia, którą złożyło tak wielu naszych rodaków w sierpniu 1920 czy 1944 roku - powiedział ks. kan. Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, kierownik Diecezjalnego Ośrodka Trzeźwości w Płocku.
Od wielu lat inicjuje on szereg przedsięwzięć, których celem jest zachowanie trzeźwości i abstynencji w rodzinach.
Kałan zaznaczył, że w jego diecezji obchody sierpnia jako miesiąca abstynencji rozpoczęły się 28 lipca, kiedy to w parafiach odczytano Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Chętni, w odpowiedzi na o wezwanie, mogli i nadal mogą wpisać się do Parafialnych Ksiąg Trzeźwościowych. Zdaniem duszpasterza, ten gest ma wymiar apostolski.
"Pragniemy przeżyć sierpień, podejmując post polegający na rezygnacji z picia alkoholu - w intencji Ojczyzny, pamiętając o ofierze życia, którą złożyło tak wielu naszych rodaków m.in. w sierpniu 1920 czy w sierpniu 1944 toku. Episkopat Polski w swoim apelu nikogo nie zmusza, tylko prosi o podjęcie abstynencji. W apelu zaznaczono, że abstynencja może być «źródłem mocy wewnętrznej, źródłem życia i radości, darem miłości»" - cytuje dyrektor Ośrodka Trzeźwości Diecezji Płockiej.
Nawiązując do hasła tego miesiąca: "Ojciec - świadek wiary i trzeźwości", ks.Kaniecki podkreślił, że dziś potrzeba "przykładu ojców, którzy są głowami rodziny": "Dzieci naśladują dorosłych, dlatego takie są dzieci i młodzież, jacy są dorośli. W sierpniu podejmujemy więc modlitwę za mężczyzn - ojców, aby dobrze wypełniali swoje powołanie. W diecezji płockiej odwołujemy się m.in. do działań duszpasterskich ks. Stanisława Przetakiewicza, proboszcza w Zieluniu koło Żuromina, który żył w XIX w. Stosując nowoczesne metody duszpasterskie, sprawił, że w jego parafii i w jej okolicach zmniejszyło się spożycie alkoholu i upowszechniła się kultura trzeźwości" - przypomniał diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Dodał, że w obchody miesiąca abstynencji wpisuje się także obecność figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień w Gargano we Włoszech. W dniach 7 i 8 sierpnia nawiedzi ona płocką parafię św. Aleksego, której proboszczem jest ks. Kaniecki. W tym czasie zaplanowano modlitwy o uwolnienie z nałogów i o wytrwanie w abstynencji. Podczas nocnego czuwania swoją obecność zaznaczą modlitewne grupy członków grup samopomocowych: AA, Al-Anon, Al-Ateen, DDA. Poza tym w całej diecezji w sierpniu dekanalni duszpasterze trzeźwości będą odprawiali Msze św. w intencji trzeźwości.
W diecezji płockiej promocja abstynencji jako metody pracy duszpasterskiej trwa przez cały rok. W Płocku-Trzepowie działa Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej. W dekanatach koordynacją działań w tym zakresie zajmują się dekanalni duszpasterze trzeźwości Organizowane są spotkania dla osób uzależnionych z różnych środowisk z udziałem specjalistów, działają grupy AA, Al-Anon, Al-Ateen, DDA.
W Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości im. O. Benignusa Jana Sosnowskiego w Zakroczymiu organizowane są sesje duszpasterstwa trzeźwości. W parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie w maju odbywa się co roku Spotkanie ze Sługą Bożym Mateuszem Talbotem, patronem osób uzależnionych od alkoholu. Ponadto w lipcu w intencji trzeźwości odbyła się po raz 24. Piesza Pielgrzymka Płocka z Bieżunia do Niepokalanowa.
Skomentuj artykuł