Alkoholizm plagą naszego społeczeństwa

Alkoholizm plagą naszego społeczeństwa
(fot. Edwin Land / Foter / CC BY)
KAI / mh

- Ta choroba ciała i duszy polegająca na utracie kontroli nad piciem, na przymusie picia, dotyka nie tylko ludzi z tzw. marginesu. Zapadają na nią także osoby wykształcone, zajmujące wysokie stanowiska, politycy, artyści, lekarze, duchowni - mówił Bp Paweł Cieślik podczas XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Trzeźwości na Górę Chełmską.

Do koszalińskiego sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej przybyło 3 sierpnia ok. 200 osób. Byli wśród nich m.in. członkowie klubów abstynenta i grup AA z różnych miejscowości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i z całej Polski, a także przedstawiciele kół Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta z Koszalina, Słupska, Świdnicy i Tapina.

Pielgrzymi wyruszyli o godz. 9.00 spod kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie i przeszli przez miasto modląc się i śpiewając. Przy sanktuarium powitał ich ks. d. Kazimierz Klawczyński, kapelan Góry Chełmskiej.

DEON.PL POLECA

- Jestem tu 17. raz. Przychodzę dla umocnienia wiary i trzeźwości. Poza tym modlę się też za osoby, które jeszcze nie mogą wyjść z nałogu. 17 lat jestem już trzeźwa i wiem, że bez duchowości nie ma trzeźwości - mówi Elżbieta z Koszalina.

W samo południe, na szczycie Góry Chełmskiej biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik przewodniczył Mszy św. Koncelebrowali z nim ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, ks. Piotr Subocz, kapelan koszalińskich szpitali, ks. dr Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej oraz ks. prałat Henryk Korża, pierwszy organizator duszpasterstwa trzeźwości w Polsce.

- W naszej polskiej tradycji, sierpień już od prawie 30 lat jest miesiącem modlitw o trzeźwość narodu i miesiącem abstynencji. Wiemy, jak wiele zła, cierpienia i krzywd rodzi nadużywanie alkoholu; jak bardzo niszczy zdrowie i życie samego uzależnionego, ale i najbliższych wokół. Rozpadające się małżeństwa, zaniedbane dzieci, ubóstwo i przemoc, wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierowców, akty wandalizmu - to tylko niektóre skutki pijaństwa - przypomniał bp Cieślik.

- Ale nie jesteśmy wobec tej choroby do końca bezsilni. Dają temu świadectwo liczni abstynenci, alkoholicy, którzy z pomocą Boga zdołali uwolnić się od nałogu. Jesteśmy tu, aby prosić naszą Matkę o pomoc w naszych zmaganiach z niełatwym problemem alkoholizmu. By zaczerpnąć sił i mocy Boga w naszym wychodzeniu z mroku - mówił biskup.

Nawiązując do idei sierpnia, jako miesiąca trzeźwości oraz przypominając dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, hierarcha zachęcał do dobrowolnej abstynencji. - Abstynencja nie jest nakazem Bożym. Może ona jednak być dobrowolną ofiarą, znakiem dla innych, znakiem miłości, że można żyć bez używania alkoholu pięknie i szczęśliwie. Abstynencja z wyboru jest mocnym świadectwem dla otoczenia - wyjaśnił biskup.

Ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości przypomniał też, że trzeźwość nie dotyczy tylko problemów z alkoholem. - Wiemy, że dzisiaj jest wielu ludzi uzależnionych nie tylko od alkoholu, ale też od narkotyków, internetu czy pornografii. Problem trzeźwości niejako się rozszerza. Alkoholizm jest najbardziej widoczny, najbardziej uchwytny. Można w miarę dokładnie policzyć, ile pieniędzy wydaje się na alkohol. Ale jeśli chodzi już np. o narkotyki, to jest to wciąż szara strefa i nie wiadomo do końca, jakie ilości takich substancji się spożywa. Dlatego jesteśmy tu, aby modlić się za uzależnionych od alkoholu, ale także od innych rzeczy - zaznaczył duszpasterz.

Po Mszy św. na Górze Chełmskiej odbyły się jeszcze mityngi AA oraz spotkania parafialnych apostolatów trzeźwości. Na zakończenie o godz. 15.00 uczestnicy pielgrzymki odmówili wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Alkoholizm plagą naszego społeczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.