Khalil Samir SJ: dialog z islamem jest jedyną możliwą drogą

Khalil Samir SJ: dialog z islamem jest jedyną możliwą drogą
(fot. youtube.com)
KAI / kw

"Dialog jest bowiem jedyną możliwą drogą" - uważa ks. prof. Samir Khalil Samir SJ, islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego.

"Nie mogę jednak czytać Koranu i twierdzić, że jest to księga ukierunkowana na pokój. Tak samo Sunna, księga opowieści z życia Mahometa" - powiedział ks. Samir. Zastrzegł on, że oczywiście w wielu muzułmanach jest wola pokoju.

Król Maroka: istnieje oświecony islam, który jest wdzięczny papieżowi

Ujawnił on, że osobiście rozmawiał o tym z papieżem, który nie odniósł się do jego zastrzeżeń, lecz wyjaśnił, że jego stosunek do islamu opiera się na pozytywnych doświadczeniach zdobytych w Argentynie w kontaktach z tamtejszymi muzułmanami, a także wynika z celu, jaki stawia. Chce on bowiem budować mosty i nawiązywać przyjaźnie, dlatego nie zwraca uwagi na aspekty negatywne - powiedział egipski islamoznawca. Zapewnił, że Franciszek ma jak najlepsze intencje i musi robić to, co robi.

"Dialog jest bowiem jedyną możliwą drogą" - dodał jezuicki naukowiec.

DEON.PL POLECA

Papież w meczecie: razem powiedzmy "nie" nienawiści

Spotkał się on 5 kwietnia z dziennikarzami w kontekście papieskiej podróży do Egiptu w dniach 28-29 bm. Podkreślił, że dziś głównym problemem islamu jest dominacja w nim nurtów radykalnych (Bractwo Muzułmańskie, salafici i wahabici), które decydują o dosłownej interpretacji Koranu. "Islam jest dziś zablokowany przez te trzy redukcjonistyczne tendencje" - podkreślił ks. prof. Samir.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Khalil Samir SJ: dialog z islamem jest jedyną możliwą drogą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.