Kiedy nastaje mrok. Doświadczanie nocy ciemnej w życiu codziennym

Kiedy nastaje mrok. Doświadczanie nocy ciemnej w życiu codziennym
Info

Noc ciemna jest etapem na drodze do Boga. Na łonie dzikiej natury u podnóża Góry Lubogoszcz odbędzie się sejsa poświęcona doświadczeniu nocy ciemnej w wymiarze psychiczno-duchowym i fizycznym.

Pośród codziennych zajęć i obowiązków, potrzebny jest czas na wytchnienie, odpoczynek, refleksje.

Ze zwykłego życia w naszych dni połowie wejdziemy w las ciemny, w oddalone pustkowie.

Jesienne i zimowe noce dają doświadczenie długiej, wszechogarniającej ciemności. Jest to przybijające, gdy wciąż jest ciemno. Jednak takie doświadczenie bardzo wzmaga pragnienie światła. Sam termin „noc ciemna” św. Jan od Krzyża zaczerpnął ze świata przyrody i nadał mu znaczenie duchowe. Tak jak noc jest przeciwieństwem dnia, tak ciemność przeciwieństwem jasności, lęk przeciwieństwem miłości i zaufania.

W jakimś stopniu noc ciemna wpisuje się w życie każdego chrześcijanina, a szczególnie w życie codzienne. Podczas nocy sam Bóg oczyszcza nas i przemienia na głębokim poziomie naszego serca. To poziom, do którego sami nie jesteśmy w stanie  dotrzeć.

W jakimś stopniu noc ciemna wpisuje się w życie każdego chrześcijanina, a szczególnie w życie codzienne.

DEON.PL POLECA

To zasadnicza różnica między tzw. oczyszczeniem czynnym (tym, którego dokonujemy naszymi siłami) a biernym (którego dokonuje Bóg).

Oczyszczenie bierne dotyczy głębi serca, podświadomości.

Sesja ukazuje szerokie spektrum doświadczenia Nocy ciemnej jako etapu i stanu pojawiającego się w życiu duchowym. Jego przejawy to długi brak wszelkich pozytywnych przeżyć religijnych, brak doświadczenia miłości Boga i Jego obecności, brak ufności i wiary, oschłość duchowa, wątpliwości i pokusy w istnienie Boga.

Jak odróżnić doświadczenie nocy ciemnej od depresji? Jak wytrwać w taki stanie – odpowiedzi będziemy szukać w świadectwie życia świętych, mistyków, szczególnie pismach św. Jana od Krzyża.

Sesje odbywają się w odludnym miejscu pośród lasów Beskidu Wyspowego. Przewidziany jest dzień milczenia i postu.

Przyroda rozumiana jest jako księga natury objawiająca miłości, piękno i potęgę Boga

Sesje łączą w sobie elementy surwiwalu, przebywanie na łonie przyrody, pedagogikę przeżyć z głębokim przekazem treści duchowych.

"Kiedy nastaje mrok. Doświadczenie nocy ciemnej w życiu codziennym"

Miejsce: Beskid Wyspowy (Lubogoszcz)

Termin: 22-24 listopada

Prowadzenie: o. Andrzej Ruszała OCD, Piotr Słabek

Andrzej Ruszała OCD - teolog duchowości, doświadczony rekolekcjonista i kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu duchowości. Pełnił miedzy innymi posługę rektora Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych w Krakowie, przełożonego Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, wicedyrektora Karmelitańskiego Instytutu Duchowości w Krakowie. Opublikował między innymi: "W dobrych zawodach", "Ze świętym Janem od Krzyża ku zjednoczeniu z Bogiem"

Kontakt: sesjefundacja@op.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kiedy nastaje mrok. Doświadczanie nocy ciemnej w życiu codziennym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.