Kielce: o "mistyce poznania" w Instytucie Karskiego

Kielce: o "mistyce poznania" w Instytucie Karskiego
(fot. youtube.com)
KAI / mc

Z początkiem października Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego inauguruje nowy cykl pn. "Duchowość dialogu. Mistyka spotkania", którego atutem będą spotkania z osobistościami zasłużonymi w dziedzinie dialogu. Wśród nich będą m.in. Prymas senior abp Henryk Muszyński i bp Michał Janocha oraz teolodzy żydowscy.

- Już w poniedziałek, 5 października, zapraszamy na wernisaż wzruszającej wystawy 'Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice' przygotowanej przez Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli kieleckich szkół - zapowiada prezes Instytutu - Bogdan Białek.
Swój udział w wydarzeniach nowego cyklu zapowiedzieli m.im. dwaj hierarchowie: Prymas senior, abp Henryk Muszyński będzie gościem Instytutu w czwartek 8 października, zaś 28 października z kielczanami spotka się bp Michał Janocha. 
Abp Henryk Muszyński 8 października powie nt. "Czy chrześcijaństwo jest religią żydowską?" Początek spotkania godz. 18. Abp Muszyński - emerytowany metropolita gnieźnieński, jest wybitnym biblistą i orędownikiem dialogu z judaizmem. W 1992 roku otrzymał nominację na urząd arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, funkcję pełnił do 2010 roku. W grudniu 2009 roku przyjął tytuł Prymasa Polski. 
"Po co nam ikony, czyli o roli obrazu w modlitwie" - na ten temat 28 października powie bp prof. dr hab. Michał Janocha. Autor jest biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą sztuki i tradycji bizantyńskiej, teologii sztuki oraz badań porównawczych kultury chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. 
Natomiast 12 października, spotkają się z kielczanami kolejni niezwykli goście: Zofia Radzikowska, teolożka żydowska i ks. Jan Kaczkowski - bioetyk zmagający się z chorobą nowotworową. Ponadto w Instytucie odbywać się będą warsztaty antydyskryminacyjne dla nauczycieli i uczniów kieleckich szkół.
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu powstał w kwietniu 2015 r. podczas obchodów 10-lecia Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, realizującego w Kielcach wiele inicjatyw na rzecz porozumienia, tolerancji, upamiętniania historii. Instytut działa w oparciu o doświadczenia i bazę Stowarzyszenia. Wszystkie spotkania odbywają się w Kielcach przy ul. Planty 7.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: o "mistyce poznania" w Instytucie Karskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.