Kielce: spotkanie z rabinem Alanem Iserem na temat relacji żydowsko-katolickich

Kielce: spotkanie z rabinem Alanem Iserem na temat relacji żydowsko-katolickich
(fot. depositphotos.com)
KAI / ms

Na temat relacji żydowsko - katolickich, ponad 50 lat od publikacji dokumentu Nostra Aetate Soboru Watykańskiego II, mówił rabin Alan Iser z USA podczas spotkania, które odbyło się 2 lipca w Kielcach.

Do trudnych obszarów dialogu rabin zaliczył m.in.: sprawę papieża Piusa XII i jego rolę podczas II wojny światowej, współczesne podejście katolików i żydów do problemu aborcji czy homoseksualizmu.

Dialog katolicko-żydowski

Podczas obchodów 73. rocznicy pogromu kieleckiego w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 rabin Alan Iser przedstawił na przykładzie Stanów Zjednoczonych obraz relacji katolicko-żydowskich.

Mówił o relacjach między instytucjami, a także między osobami duchownymi oraz między zwykłymi katolikami i Żydami. Zwrócił też uwagę na to, że amerykańscy Żydzi nie mówią jednym głosem, gdyż jest tam wiele ruchów religijnych i organizacji.

Jak zaznaczył, programy poświęcone dialogowi katolicko-żydowskiemu są w USA bardzo powszechne. Katolicy i żydzi współpracują ze sobą nad wieloma kwestiami, m.in.: społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi, czy religijnymi. Są też pewne punkty niezgody i duże różnice na niektórych obszarach. Ale jak zauważył, żadna relacja nie jest idealna.

"Partnerzy w wyrażaniu wartości moralnych"

- Dzisiaj w USA jest nie do pomyślenia, by katolicki ksiądz w swoich kazaniach nauczał czegokolwiek wymierzonego przeciwko żydom, czy judaizmowi. Gdyby coś takiego się wydarzyło, to na pewno taki ksiądz byłby zdyscyplinowany przez swoich przełożonych. Podczas mojej wieloletniej pracy nigdy nie usłyszałem od swoich studentów jakiejkolwiek uwagi antysemickiej. Pragnę podkreślić, że większość ich jest katolikami - mówił rabin.

Zdaniem Isera rewolucyjny dokument Soboru, Nostra Aetate, ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia relacji żydowsko-katolickich obecnie. Na zakończenie zacytował, rabina Szeara Jaszuwa Cohena, że "nie jesteśmy już wrogami, ale jednoznacznie partnerami w wyrażaniu wartości moralnych istotnych dla przetrwania i dobrobytu ludzkości".

- Nikt z nas nie ma takiej nadziei, by realizować plan Boży w pojedynkę. Musimy iść naprzód razem. Zrozumieć i skonfrontować się czasem z bardzo bolesną przeszłością, ale nie możemy być jej niewolnikami. W myśl słów proroka Zachariasza, powinniśmy być więźniami nadziei - podkreślił rabin Alan Iser.

Rabin Alan Iser jest profesorem Wydziałów Teologii Uniwersytetów Villanova i st. Joseph's w USA i wybitnym specjalistą od stosunków katolicko - żydowskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: spotkanie z rabinem Alanem Iserem na temat relacji żydowsko-katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.