Kielecka Kuria ws. księdza podejrzanego o gwałt

Kielecka Kuria  ws. księdza podejrzanego o gwałt
(fot. google.com/maps)
PAP / KAI / slo

Na trzy miesiące sąd aresztował 45- letniego księdza z diecezji kieleckiej podejrzanego m.in. o gwałt na nieletniej - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz. Duchowny Adam W. usłyszał łącznie trzy zarzuty.

Jak powiedział PAP Prokopowicz, policja zatrzymała księdza w poniedziałek. W czwartek sąd zdecydował o aresztowaniu go na trzy miesiące.

Prokurator postawił duchownemu łącznie trzy zarzuty. - Pierwszy dotyczy okresu od września 2013 r. do września 2014 r. i dotyczy doprowadzenia małoletniej pokrzywdzonej poniżej lat 15 do obcowania płciowego i do tzw. innej czynności seksualnej - powiedział Prokopowicz.

Kolejny zarzut dotyczy okresu od listopada ub.r. do lutego br. - Chodzi o co najmniej kilka ustalonych zgwałceń tej samej nieletniej - wyjaśnił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Trzeci zarzut obejmuje wydarzenia z kwietnia br. - Dotyczy pozbawienia małoletniej wolności na okres poniżej siedmiu dni oraz zgwałcenia - dodał Prokopowicz.

Jak wyjaśnił rzecznik, sprawa dotyczy kapłana, który do niedawna pracował na terenie jednej z parafii w powiecie jędrzejowskim. Ustalono, że zdarzenia miały miejsce na terenie dwóch powiatów województwa świętokrzyskiego. Za każdy z zarzucanych czynów podejrzanemu grozi kara od 2 do 12 lat więzienia.

Prokuratura nie udziela informacji na temat wyjaśnień składanych przez podejrzanego oraz tego, czy przyznaje się, czy nie do zarzucanych mu czynów.

- W ubiegłym tygodniu ksiądz złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska w parafii - z przyczyn osobistych. Wiemy, że został zatrzymany (...); czekamy na wyjaśnienie sprawy - przyznał w czwartek PAP rzecznik diecezji kieleckiej, ks. Mirosław Cisowski.

- Wyrażamy ubolewanie za zaistniałą sytuację. Przepraszamy wiernych i wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni i urażeni - mówi KAI rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach, odnosząc się do aresztowania ks. Adama W. pod zarzutem poważnych przestępstw seksualnych dokonanych na osobie małoletniej.

Rzecznik Kurii wyjaśnia, że tydzień temu zaraz po otrzymaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, bp Jan Piotrowski natychmiast rozpoczął procedurę przewidzianą prawem kanonicznym.

- Ksiądz Biskup przyjął rezygnację księdza i powołał trybunał do zbadania sprawy. Materiał dowodowy został już przekazany do Stolicy Apostolskiej - wyjaśnia rzecznik. Dodaje także, że ks. Adam W. został odsunięty od obowiązków duszpasterskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielecka Kuria ws. księdza podejrzanego o gwałt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.