Ks. Lombardi o spotkaniu papieża z ofiarami pedofilii

Ks. Lombardi o spotkaniu papieża z ofiarami pedofilii
(fot. José Manuel Fernández Gómez / (CC BY-NC-ND 2.0) / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Duże zainteresowanie mediów wzbudziło wczorajsze niezapowiedziane spotkanie Ojca Świętego z ofiarami nadużyć seksualnych. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi szerzej omówił znaczenie tego wydarzenia.

"Charakterystycznym dla spotkania Papieża z ofiarami nadużyć seksualnych było to, że nie były to jedynie ofiary nadużyć popełnionych przez duchowieństwo czy w instytucjach katolickich, lecz miało ono szerszy charakter. Wiemy, że większość nadużyć seksualnych, czy w ogóle wykorzystywania nieletnich, ani nie jest dziełem księży, ani nie dzieje się w instytucjach kościelnych, lecz w zupełnie innych miejscach.

Tak więc Papież poszerzył perspektywę: osoby, z którymi się spotkał, reprezentowały także inne sytuacje i Kościół angażuje się także w tych sytuacjach. Kościół nie jest jedynie bardzo zasmucony ciężką winą niektórych swoich członków, ale czuje się odpowiedzialnym za dobro wszystkich dzieci na świecie i w ten sposób stara się dać jakiś swój wkład w tej sprawie. Jego doświadczenie oraz pogłębienie przezeń sprawy prewencji i ochrony nieletnich powinny być przekazane do dyspozycji całego społeczeństwa, różnych instytucji, w tym także innych wspólnot religijnych i ich członków. Na przykład pomyślmy o milionach, milionach dzieci molestowanych w Indiach: nie są one katolikami ani nie są w żaden sposób ofiarami nadużyć ze strony katolików, ale my powinniśmy się troszczyć także o nie. Tak więc Kościół proponuje pewną kulturę ochrony, szacunku dla nieletnich, tych najmniejszych, we wszystkich wymiarach ich życia" - powiedział ks. Lombardi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Lombardi o spotkaniu papieża z ofiarami pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.