Kilka tysięcy pocztowców na Jasnej Górze

Kilka tysięcy pocztowców na Jasnej Górze
Nasza łączność z Bogiem to pojednanie z nim, a także z innymi ludźmi - jakże potrzebne dziś światu, a szczególnie naszej ojczyźnie" - zaznaczył bp Długosz (fot. flickr.com)
PAP / slo

Mszy na jasnogórskich błoniach przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej bp Antoni Długosz. W homilii przypomniał m.in. atmosferę niedzieli 13 grudnia 1981 r., gdy nie działała łączność odcięta po ogłoszeniu stanu wojennego. Ludzie jednak poszli do kościołów - mówił bp Długosz - gdzie odnajdywali grunt pod nogami i nadzieję.

Hierarcha wskazał, że łączność z Bogiem była wówczas dla wielu jedyną pozostałą łącznością, a najtrudniej ten czas przeżywali ci, którzy oddalili się od Boga. Obecnie pielgrzymi przybywają na Jasną Górę, by łączność z Bogiem zacieśniać. "Nasza łączność z Bogiem to pojednanie z nim, a także z innymi ludźmi - jakże potrzebne dziś światu, a szczególnie naszej ojczyźnie" - zaznaczył bp Długosz.

Ocenił, że ludzie dziś w Polsce są bardzo oddaleni od Boga i od siebie. "Widzimy, jak dramatycznie rozdarty i skłócony stał się nasz naród" - mówił biskup, apelując jednak, by nie szukać winnych tej sytuacji, a przed Matką Bożą wyznać swoje własne winy. Wskazał też, że nadzieją na prawdziwą łączność Boga z ludźmi jest Chrystus, w którym przekazywane jest ludziom słowo Boże.

"Każdy z nas lubi otrzymywać listy, które są znakiem pamięci kogoś, kogo darzymy naszą sympatią, miłością, serdeczną przyjaźnią" - mówił bp Długosz, dodając, że mianem "listów od Boga" określał Pismo Święte już papież Grzegorz Wielki na przełomie VI i VII w. "List od Boga przybiera różne formy - wszystkie dzieła Boże są słowami Boga" - uzupełnił bp Długosz.

Podczas homilii bp Długosza zabrzmiały też dwie piosenki. Tekst refrenu jednej z nich: "Chcę być dla Ciebie Bożym listem, a ty bądź dla mnie. Bóg pod Twój adres mnie tu przysłał, więc widać pragnie coś jedynego nam powiedzieć - Tobie przeze mnie, mnie przez Ciebie" wyjaśniał później mówiąc m.in., że każdy chrześcijanin jest Bożym listem dla drugiego.

Takimi bożymi listami byli m.in. - wskazał biskup - papież Jan Paweł II czy ks. Jerzy Popiełuszko. Także w najbliższym otoczeniu należy szukać takich listów - są nimi pobożni chrześcijanie, matki, ojcowie, kapłani czy przedstawiciele różnych zawodów. Przypomniał, że również praca zawodowa jest "terenem składania świadectwa wiary".

Pocztowcy i towarzyszący im filateliści, których według służb prasowych klasztoru zebrało się w sobotę pod Jasną Górą łącznie ok. 8 tys., złożyli w darach ołtarza okolicznościowe wydawnictwa, m.in. księgę znaczków pocztowych wydanych w 2009 r oraz foldery ze znaczkami z wizerunkami Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki.

Tego dnia - równolegle - w Kaplicy Cudownego Obrazu odbyły się główne uroczystości 20. Pielgrzymki Sportowców, m.in. msza, której przewodniczył kard. Adam Maida z Detroit. Według informacji biura prasowego Jasnej Góry, przybyło kilkuset pielgrzymów, przede wszystkim przedstawiciele parafialnych klubów sportowych, działających w całej Polsce.

W tym roku z pielgrzymką nie przyjechało m.in. wielu znanych olimpijczyków, którzy co roku przybywali na Jasną Górę. Jak tłumaczył wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowców ks. Andrzej Surowiec, przyczyną tego stało się co najmniej dziesięć odbywających się w sobotę w całym kraju dużych imprez sportowych, w tym piknik olimpijski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kilka tysięcy pocztowców na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.