Kirgistan: jezuita zostanie administratorem apostolskim

Kirgistan: jezuita zostanie administratorem apostolskim
(fot. Jesuits New Orleans)
DEON.pl / kw

Papież Franciszek mianował ojca Anthony'ego Jamesa Corcorana SJ na stanowisko administratora apostolskiego w Kirgistanie.

Poprzednik, bp Nikolaus Messmer, zmarł w ubiegłym roku, a zastąpił go w sierpniu 2016 roku - Janez Mihelčič SJ, który sprawował funkcję administratora apostolskiego w Kirgistanie do 29 sierpnia 2017 roku.

Ojciec Corcoran służył dotychczas jako superior członków Towarzystwa Jezusowego pracujących na terenie Rosji, która formalnie stanowi niezależny region w strukturach zakonu. Objął tę funkcję po tym, gdy w 2008 zamordowano jego poprzednika i innego jezuitę w Moskwie. W Rosji oraz krajach ościennych pracował od 1997 roku.

W liczącym 6 mln mieszkańców Kirgistanie, gdzie większość ludności stanowią muzułmanie, działa zaledwie kilka katolickich parafii. Pracuje tu 5 jezuitów ze Słowenii, Polski i Kazachstanu oraz 5 franciszkanek ze Słowacji.

DEON.PL POLECA

Benedykt XVI podniósł misję sui iuris w Kirgistanie do rangi administratury apostolskiej w marcu 2006 roku. Administratura apostolska Kirgistanu obejmuje cały obszar tego środkowoazjatyckiego kraju. Mieszka tam - na ogół w rozproszeniu - około 500 katolików.

Misja sui iuris jest ustanawiana jako wstępny etap istnienia Kościoła lokalnego na terenach, gdzie żyje bardzo niewielu katolików. Utworzenie administratury apostolskiej świadczy o umocnieniu się Kościoła na danym terytorium i zwykle jest pośrednim etapem przed erygowaniem tam diecezji.

Obejrzyj film, na którym ojciec Corcoran mówi o swoim powołaniu:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulf Ekman, Birgitta Ekman

Szukajcie, a znajdziecie.

Ulf i Birgitta Ekman - małżeństwo znane w całym chrześcijańskim świecie, od wielu lat zaangażowanie w głoszenie Dobrej Nowiny. W 2014 roku, wówczas jeszcze jako charyzmatyczni liderzy szwedzkiego wolnego Kościoła Livets Ord,...

Skomentuj artykuł

Kirgistan: jezuita zostanie administratorem apostolskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.