Kobiece wspólnoty w Kościele. "Czują odpowiedzialność, chcą być zauważone"

Kobiece wspólnoty w Kościele. "Czują odpowiedzialność, chcą być zauważone"
Pierwsze Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot Dla Kobiet. Fot. Archidiecezja łódzka / ks. Paweł Kłys
KAI / mł

Kim są kobiety aktywnie działające w Kościele? Są najczęściej młode albo w średnim wieku. Czują odpowiedzialność za Kościół i swoją misję, pragną formować siebie w duchu nauczania Kościoła i chcą być przez Kościół zauważone - mówi ks. Gabara, duszpasterz kobiet w archidiecezji łódzkiej. To właśnie w Łodzi odbyło się pierwsze Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot Dla Kobiet. 

98 osób z 32 wspólnot wzięło udział w Pierwszym Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot Dla Kobiet, który miał miejsce w Łodzi. – Zaskoczyły mnie obszary działalności kobiet w Kościele. Istnieją wspólnoty działające na rzecz kobiet w zakładach karnych, wspólnoty młodych wdów czy byłych sióstr zakonnych – powiedział generalny duszpasterz kobiet w archidiecezji łódzkiej ks. Paweł Gabara.

Kobiety są apostołkami Kościoła

„Chryzmat i apostolstwo kobiet w Kościele”– to hasło kongresu, który odbył się 22 października w Łodzi. Kobiece wspólnoty w Kościele rzymskokatolickim to często inicjatywy oddolne, grupy, które zawiązują się w mediach społecznościowych, a potem pragną regularnie się spotykać przy parafiach i korzystać z duszpasterskiej opieki kapłanów. - W Łodzi zobaczyłyśmy, jak różnorodne są wspólnoty kobiece. Dostrzegają one potrzeby kobiet i odpowiadają na nie - mówi liderka warszawskiej wspólnoty „Dzielne niewiasty” Agnieszka Kałuża.

- W naszych wspólnotach mogą odnaleźć się kobiety czasem w trudnych sytuacjach życiowych. Wspólnoty pełnią rolę grup wsparcia, pomagają też rozwijać relację z Bogiem. Bardzo się cieszę że Kościół coraz bardziej otwiera się na kobiety. Wspólnota „Dzielne niewiasty”, której liderką jest Agnieszka Kałuża, określa swoją misję jako troskę o harmonijny rozwój kobiety. - Spotykamy się raz w miesiącu przy parafii św. Klemensa Hofbauera w Warszawie prowadzonej przez księży redemptorystów - mówi liderka. - Spotkania trwają cały dzień, zapraszamy do prowadzenia warsztatów specjalistów z różnych dziedzin rozwoju osobistego, później mamy część duchową.

DEON.PL POLECA

Główny problem kobiecych wspólnot - brak duszpasterzy

Podsumowując łódzki kongres Agnieszka Kałuża zwróciła uwagę, że jednym z głównych problemów zgłaszanych na forum był brak w niektórych diecezjach duszpasterzy posługujących kobiecym wspólnotom. Ks. Paweł Gabara, generalny duszpasterz kobiet w archidiecezji łódzkiej, podkreśla, że spotkanie miało bardzo dobry wymiar synodalny.

– Są to najczęściej młode kobiety albo w średnim wieku, które czują odpowiedzialność za Kościół i swoją misję, pragną formować siebie w duchu nauczania Kościoła i chcą być przez Kościół zauważone - mówi ks. Gabara. Niestety, jak zaznacza kapłan, nie wszystkie diecezje w Polsce mają ustanowionych duszpasterzy kobiet i czasem mimo próśb kobiet kierowanych do kurii diecezjalnych nie udaje się oddelegować duszpasterza środowiska. Na 45 diecezji tylko ok. 30 powołało duszpasterzy kobiecych wspólnot.

Obszary działalności kobiet w Kościele zaskakują

Ks. Gabara przyznaje, że zaskoczyła go liczba wspólnot i obszary ich działalności. - Istnieje na przykład wspólnota „Ogród Maryi”, która działa na rzecz kobiet przebywających w zakładach karnych. Inna wspólnota „Młode wdowy” zrzesza kobiety, które utraciły mężów, kolejna zrzesza byłe siostry zakonne, które pragną żyć nadal charyzmatami życia zakonnego „w świecie”. Jest wspólnota dla młodych mam z małymi dziećmi „Macierzanki”, są „Perły Maryi”, wspólnota „Miriam”, czy działająca w Łodzi „OlaBoga” – wspólnota Odnowy w Duchu Świętym - wylicza ksiądz.  Jak zauważa, kobiety pragną, aby Kościół widział ich potrzeby i na nie odpowiadał.

Trzy projekty skierowane do kobiet 

W ostatnich latach zainicjowano trzy główne projekty dla kobiet. Platforma „Kierunek Niebo” to projekt, który powstał w roku 2020 (w czasie pandemii koronawirusa). W zamyśle twórców (duszpasterstwa kobiet w Łodzi) stanowi on platformę, na której zamieszczane są materiały formacyjne pogłębiające życie intelektualne, emocjonalne i duchowe w oparciu o nauczanie Kościoła. W ramach projektu kobiety mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach, konferencjach, warsztatach i rekolekcjach.

Drugi projekt to coroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet Na Jasną Górę, która odbywa się od 2020 r. w niedzielę poprzedzającą Dzień Matki. Trzeci projekt to zainicjowane w tym roku Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot Dla Kobiet. Forum jest skierowane do liderek wspólnot działających przy parafiach, w dekanatach lub diecezjach oraz duszpasterzy sprawujących opiekę nad wspólnotami.

Jak wspólnoty działające na rzecz kobiet mogą wzbogacić Kościół?

– Zwołując kongres mieliśmy cztery główne cele – mówi ks. Gabara – po pierwsze, chodziło nam o to, żebyśmy się poznali, po drugie, abyśmy się razem pomodlili, po trzecie, abyśmy się zastanowili, jak wspólnoty działające na rzecz kobiet mogą wzbogacić Kościół, i po czwarte, chcieliśmy omówić kwestie charyzmatu, bo kobiecość sama w sobie jest charyzmatem.

Duszpasterz podkreśla, że forum miało za zadanie bardziej scalić to środowisko oraz pomóc kobietom, by ich wspólnoty były objęte troską Kościoła. Organizatorem kongresu był bp Wiesław Szlachetka – delegat ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Konferencji Episkopatu Polski.I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet czynnie działających w Kościele rzymskokatolickim odbyło się 22 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Kolejne forum zaplanowano na październik 2023 r. w Warszawie.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Robert J. Woźniak

Nieznajomość Trójcy jest nieznajomością życia

Trójca Święta jest centralną tajemnicą wiary. Droga w głąb tej tajemnicy prowadzi przez karty Pisma Świętego. Uważna lektura Biblii jest bowiem kontemplowaniem Trójcy, co w tej książce pokazuje ks. Robert...

Skomentuj artykuł

Kobiece wspólnoty w Kościele. "Czują odpowiedzialność, chcą być zauważone"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.