Kobieta rektorem Papieskiego Uniwersytetu

Kobieta rektorem Papieskiego Uniwersytetu
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie M. Raczkiewicz CSsR / slo

Papieski Uniwersytet w Salamance ma nowego rektora. Po raz pierwszy w jego historii stanowisko to objęła osoba świecka i kobieta. 51-letnia prof. Myriam Cortés jest specjalistką z prawa kanonicznego i matką czwórki dzieci.

O nominacji poinformował wielki kanclerz uniwersytetu bp Carlos López Hernández.

Prof. Myriam Cortés pochodzi z galicyjskiego Orense. Prawo cywilne i kanoniczne studiowała w Santiago de Compostela oraz w Salamance gdzie w 1998 r. obroniła doktorat. Od tego czasu związała się z papieskim uniwersytetem w tym mieście. Jako pierwsza osoba świecka i pierwsza kobieta została dziekanem tamtejszego wydziału prawa kanonicznego (2004-2010).

Prof. Cortés była też pierwszą kobietą, która objęła funkcję sekretarza generalnego uniwersytetu (2011-2013). Posiada bogaty dorobek naukowy. Zgodnie ze statutami uczelni jej kandydaturę na rektora przedstawiono Radzie Stałej Episkopatu Hiszpanii, której podlega uniwersytet.

DEON.PL POLECA

Po otrzymaniu pozytywnej opinii uczelni, Kongregacja Edukacji Katolickiej mianowała prof. Cortés rektorem Papieskiego Uniwersytetu w Salamance, co jest wydarzeniem bez precedensu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kobieta rektorem Papieskiego Uniwersytetu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.